Constructing hyperreality: Language, power, and the post-truth condition in brave new world and 1984
Hipergerçekliğin inşası: Cesur yeni dünya ve 1984'te dil, iktidar ve hakikat sonrası durum
  1. Tez No: 1020390
  2. Yazar: NECMETTİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dilin bir araç olarak Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya (1932) ve George Orwell'ın 1984 (1949) adlı eserlerinde hakikatin inşası, dönüştürülmesi ve sistematik biçimde yer değiştirmesindeki rolünü incelemektedir. Çalışma, Marshall McLuhan'ın medya ekolojisi yaklaşımından, Jean Baudrillard'ın simülasyon ve hipergerçeklik kuramından ve Lee McIntyre'ın hakikat-sonrası epistemolojisinden hareketle, her iki romanın yalnızca politik alegoriler ya da uyarılar olarak değil, aynı zamanda hakikatin hangi iletişimsel koşullar altında mümkün, sürdürülebilir veya gereksiz hâle geldiğini araştıran kuramsal açıdan güçlü incelemeler olarak okunması gerektiğini savunmaktadır. Çalışma, yakın okuma yöntemine dayanan nitel ve karşılaştırmalı bir yöntem kullanmaktadır. Bu bağlamda, Cesur Yeni Dünya romanında özellikle hipnopedi, sloganlar ve arzunun düzenlenmesi aracılığıyla işleyen ideolojik koşullandırma mekanizmaları incelenirken; 1984 eserinde Yenisöylem (Newspeak), çiftdüşün (doublethink) ve tarihsel revizyonizm gibi dilsel manipülasyon ve gözetim sistemleri ele alınmaktadır. Çalışma ayrıca, Cesur Yeni Dünya'daki“feelies”ve 1984'teki tele-ekran (telescreen) gibi medya teknolojilerinin insanların çevresel algısını biçimlendirmedeki rolünü özellikle vurgulamaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, dilin algıyı şekillendiren ve hipergerçekliği inşa eden kurucu bir güç olarak işlediğini ileri sürmektedir. Tez, Orwell ve Huxley'nin hakikat-sonrası çağın dinamiklerini ve dolayımlanmış dilin toplumsal ile siyasal gerçekliğin oluşumundaki giderek artan rolünü nasıl öngördüklerini ortaya koyarak edebiyat ve medya çalışmaları alanlarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of language as a medium in the construction, alteration, and systematic replacement of truth in Aldous Huxley's Brave New World (1932) and George Orwell's 1984 (1949). Drawing upon Marshall McLuhan's media ecology, Jean Baudrillard's theory of simulation and hyperreality, and Lee McIntyre's post-truth epistemology, the study argues that both novels should be read not merely as political allegories or warnings but as theoretically informed investigations into the communicative conditions under which truth becomes possible, maintainable, or dispensable. The study employs a qualitative and comparative methodology based on close textual analysis. It explores the mechanisms of ideological conditioning in Brave New World, particularly through hypnopaedia, slogans, and the regulation of desire, while also examining the linguistic manipulation and surveillance systems of 1984, including Newspeak, doublethink, and historical revisionism. The study especially distinguishes the role of media technologies like the feelies in Brave New World and the telescreen in 1984 in shaping people's perceptual environment. Ultimately, this study contributes to literary and media studies by revealing how Orwell and Huxley foresaw the dynamics of the contemporary post-truth era and the increasing role of mediated language in the formation of social and political reality.