ACE kapsamında tasarlanan matematiksel modelleme etkinliklerinin öğrencilerin modelleme becerisine katkısının incelenmesi
Analysis of the contribution of mathematical modelling activities designed within the scope of ACE, to students' mathematical modelling ability
  1. Tez No: 1020396
  2. Yazar: GÖKÇE KAYHAN GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENEKŞE SEDEN TAPAN BROUTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematiksel modelleme öğretimine yönelik olarak ACE temelli ve APOS teorisi doğrultusunda geliştirilen bir öğretim programının lise öğrencilerinin matematiksel modelleme becerilerine katkısının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bursa ilinde bir imam hatip lisesinde öğrenim gören IB programı 10. sınıf düzeyindeki 12 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde öncelikle pilot uygulama gerçekleştirilmiş, bu uygulama doğrultusunda öğrencilerin bilişsel yapıları analiz edilerek matematiksel modellemenin genetik çözümlemesi ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen genetik çözümlemeye dayalı olarak toplam 18 saatlik bir öğretim programı tasarlanmış ve eğitim süreci ACE döngüsüne uygun biçimde yapılandırılmıştır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde öğretim deneyi modeli kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde öğrencilerle eğitim öncesinde, eğitim sonrasında ve eğitimden altı ay sonra olmak üzere üç aşamada grup çalışması şeklinde proje uygulamaları gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin başlangıçta matematiksel modelleme sürecinin basamaklarında çeşitli güçlükler yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Problemi anlama becerisi açısından öğrencilerin başlangıçta problem durumunu eksik veya yüzeysel olarak değerlendirdikleri, ancak uygulama sonrasında problem bağlamını daha doğru analiz ederek çözüm sürecine daha bilinçli şekilde başladıkları belirlenmiştir. Matematikselleştirme becerisi açısından öğrencilerin başlangıçta matematiksel dili kullanmada ve değişkenleri doğru ifade etmede zorlandıkları, uygulama sonrasında ise daha doğru, anlamlı ve tutarlı matematiksel ifadeler oluşturabildikleri görülmüştür. Matematiksel olarak çalışma becerisi açısından öğrencilerin başlangıçta eksik veya hatalı modeller sebebiyle doğru sonuca ulaşmakta zorlandıkları, uygulama sonrasında ise daha doğru modeller kurarak matematiksel işlemleri bu modeller üzerinden yürütüp doğru ve yeterli sonuçlara ulaşabildikleri belirlenmiştir. Doğrulama becerisi açısından ise öğrencilerin başlangıçta elde ettikleri sonuçları sorgulama ve modelin geçerliliğini değerlendirme konusunda tepkisiz kaldıkları, süreç içerisinde bu beceriyi zaman zaman kullanmaya başladıkları ve sonuçlarını gerçek yaşam bağlamı ile ilişkilendirerek değerlendirebildikleri gözlenmiştir. Verilen eğitimin en az gelişim sağladığı basamak doğrulama adımı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada yalnızca gruplardan birin gelişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in terms of APOS theory the contribution of an instructional program developed based on ACE to high school students' mathematical modelling competencies. The study group consists of 12 tenth-grade students enrolled in the IB program at an imam hatip high school in Bursa during the 2022–2023 academic year. A pilot implementation was conducted, and based on this process, students' cognitive structures were analyzed and a genetic decomposition of mathematical modelling was established. Accordingly, an 18-hour instructional program was designed and structured in line with the ACE cycle. The study was conducted using an educational experiment model within a qualitative research approach. Data were collected through group-based project implementations conducted before the instruction, right after the instruction, and six months later, and analyzed using descriptive analysis. The findings show that students initially experienced difficulties in different stages of the modelling process. In terms of understanding the problem, students initially evaluated the problem superficially or incompletely; after the implementation, they were able to analyze the context more accurately and approach the solution process more consciously. Regarding mathematization, students initially had difficulties in using mathematical language and expressing variables correctly, whereas after the implementation they constructed more accurate and consistent expressions. For working mathematically, students initially struggled to reach correct results due to incomplete or incorrect models; after the implementation, they constructed more accurate models and reached correct results. In terms of validation, students were initially passive in questioning their results and evaluating model validity; over time, they began to use this skill occasionally and relate their results to real-life contexts. Validation was the stage with the least improvement, where only one group showed development.