Üniversite personelinin iş sağlığı ve güvenliği algısının değerlendirilmesi; Kırklareli Üniversitesi örneği
Valaton of university personnel's percpection of occupational health and safety ; The exampleof Kırklareli University
- Tez No: 1020409
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, üniversite bünyesinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği (İSG) bilinci düzeyleri tespit edilmiş; bu bilincin katılımcıların demografik ve mesleki özelliklerine göre değişip değişmeyeceği incelenmiştir. Araştırma sürecinde metodolojik yaklaşım olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu Kırklareli Üniversitesi'nde çalışan 250 personelden oluşturmaktadır. Veriler, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış bir İSG bilinç ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler, güvenilirlik analizi, açımlayıcı faktör analizi ve normallik durumuna göre seçilen parametrik ile non-parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, katılımcıların iş kazaları ve acil durumlara karşı duyarlılıklarının yüksek olduğunu; buna karşın risk analizi ve teknik bilgiye ilişkin farkındalık düzeylerinin görece daha düşük kaldığını göstermiştir. İSG eğitimi alma, akademik unvan ve yönetsel görev üstlenme gibi değişkenlerin bazı alt boyutlarda anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir (p < .05). Ayrıca alt boyutlar arasındaki ilişkiler, İSG farkındalığının sadece bilgi seviyesine dayanmadığı; aynı zamanda tutum ve davranış unsurlarını da kapsayan çok yönlü bir yapı gösterdiği anlaşılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, incelenen üniversite ortamında güvenlik kültürünün geliştirilmesi için eğitim süreçlerinin uygulama ağırlıklı ve süreklilik esasına dayalı biçimde yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study determined the occupational health and safety (OHS) awareness levels of university employees and examined whether this awareness varied according to the participants' demographic and professional characteristics. A correlational survey model was used as the methodological approach during the research process. The study group consisted of a total of 250 personnel working at Kırklareli University. Data were collected using an OHS awareness scale that underwent validity and reliability analyses. The data obtained were analyzed using descriptive statistics, reliability analysis, exploratory factor analysis, and parametric and non-parametric tests selected according to normality. The research results show that participants have a high level of awareness regarding workplace accidents and emergencies; however, their awareness levels regarding risk analysis and technical knowledge remain relatively low. It was determined that variables such as receiving occupational safety and health (OSH) training, academic title, and holding managerial positions created significant differences in some subdimensions (p < .05). Furthermore, the relationships between the sub-dimensions revealed that OSH awareness is not based solely on the level of knowledge; it is a multidimensional structure that also encompasses attitude and behavior elements. Based on the data obtained, it was concluded that, in order to develop a safety culture in the university environment, training processes should be structured in a way that is application-oriented and based on the principle of continuity.