İntrauterin gelişme geriliği olan gebelerde fetal adrenal bez boyutunun prognostik doppler bulguları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between fetal adrenal gland size and prognostic doppler findings in pregnancies with intrauterine growth restriction
  1. Tez No: 1020419
  2. Yazar: NUREFŞAN YANARDAĞ AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ÖZTÜRK ŞAHİN, DOÇ. DR. ERKAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, intrauterin gelişme geriliği (IUGR) tanısı alan gebelikler ile gestasyonel yaşına uygun (AGA) normal büyüme gösteren sağlıklı gebelikler arasında, tahmini fetal ağırlığa göre düzeltilmiş normalize fetal adrenal bez hacmini (c_AGV) ve klasik Doppler bulgularını karşılaştırarak, bu yeni morfolojik parametrenin kronik fetal hipoksiyi öngörmedeki diagnostik performansını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Bursa Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde prospektif, gözlemsel kohort olarak yürütülmüştür. Toplam 104 gebe (52 IUGR, 52 AGA) çalışmaya dahil edilmiştir. Fetal adrenal bez hacmi (AGV), iki boyutlu ultrasonografi ile elde edilen üç farklı çap (uzunluk, genişlik, derinlik) üzerinden elipsoid formülü kullanılarak hesaplanmış ve tahmini fetal ağırlığa (EFW) bölünerek c_AGV elde edilmiştir. Doppler parametreleri (UA-PI, MCA-PI, CPR), gebelik haftasına göre“Medyanın Katları”(MoM) olarak standardize edilmiştir. Bulgular: IUGR grubunda c_AGV değerleri AGA grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır; sırasıyla144.4 (120.7–196.1) ve 119.0 (96.0–151.8) (p=0.002). Buna karşın, AGV açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p=0.31). ROC analizi sonucunda, c_AGV'nin tek başına IUGR'yi öngörmedeki AUC değeri 0.676 iken, serebroplasental oran (CPR) ile kombine edildiğinde bu değer 0.805'e yükselmiştir. Sonuç: IUGR olgularında c_AGV'deki artış, fetüsün kronik hipoksiye verdiği endokrin bir adaptasyon olan“adrenal korunma”mekanizmasını yansıtmaktadır. c_AGV, özellikle CPR ile birlikte kullanıldığında, fetal stresi ve adaptasyon kapasitesini değerlendirmede güvenilir ve tamamlayıcı non-invaziv bir biyobelirteç adayı olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the normalized fetal adrenal gland volume (c_AGV) adjusted for estimated fetal weight and classic Doppler findings between pregnancies diagnosed with Intrauterine Growth Restriction (IUGR) and healthy pregnancies with appropriate-for-gestational-age (AGA) fetuses, and to evaluate the diagnostic performance of this morphological parameter in predicting chronic fetal hypoxia. Materials (Patients) and Methods: This prospective, observational cohort study was conducted at Bursa City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. A total of 104 pregnant women (52 IUGR, 52 AGA) were enrolled. Fetal adrenal gland volume (AGV) was calculated using the ellipsoid formula based on three distinct diameters (length, width, depth) obtained via two-dimensional ultrasonography and divided by estimated fetal weight (EFW) to obtain the normalized volume (c_AGV). Doppler parameters (UA-PI, MCA-PI, CPR) were standardized as Multiples of the Median (MoM) according to gestational age. Results: c_AGV values were significantly higher in the IUGR group compared to the control group (144.4 [120.7–196.1] vs. 119.0 [96.0–151.8], p=0.002). In contrast, no significant difference was observed in absolute AGV between groups (p=0.31). According to ROC analysis, the AUC for c_AGV alone in predicting IUGR was 0.676, which increased to 0.805 when combined with the cerebroplacental ratio (CPR). Conclusion: In IUGR cases, the increase in c_AGV may reflect the“adrenal sparing”mechanism, an endocrine adaptive response of the fetus to chronic hypoxia. When used in combination with CPR, c_AGV may be considered a reliable and complementary non-invasive biomarker candidate for assessing fetal stress and adaptive capacity.