Deneysel tip 1 diyabetik ratlarda koşu egzersizi ve bromelanin böbrek dokusu ve visfatin seviyeleri üzerine etkisi
Effects of running exercise and bromelain on kidney tissue and visfatin levels in experimental type 1 diabetic rats
  1. Tez No: 1020433
  2. Yazar: MUSTAFA BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, streptozotosin (STZ) ile deneysel tip 1 diyabet oluşturulan ratlarda orta şiddetli koşu egzersizi ve bromelain uygulamasının, T1DM'e bağlı böbrek hasarı üzerindeki olası koruyucu etkilerini visfatin biyobelirteci üzerinden incelemek ve diyabete bağlı böbrek fonksiyon bozukluklarında bu müdahalelerin potansiyel rollerini ortaya koymaktır. Son test kontrol gruplu deneysel bir desen kullanılmış, 1,5–2 aylık, 180–220 g ağırlığında 24 erkek Wistar Albino rat sekiz gruba (her biri n=3) rastgele dağıtılmıştır: Kontrol Sedanter, Kontrol Koşu, Kontrol Sedanter+Bromelain, Kontrol Koşu+Bromelain, Diyabet Sedanter, Diyabet Koşu, Diyabet Sedanter+Bromelain, Diyabet Koşu+Bromelain. Diyabet oluşturulacak gruplara 60 mg/kg STZ intraperitoneal tek doz uygulanmıştır. Egzersiz gruplarına 6 hafta boyunca, haftada 3 gün orta şiddette koşu egzersizi yaptırılmış; bromelain ise 45 mg/kg dozunda günaşırı verilmiştir. Süreç sonunda serumda total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit, MDA, SOD, OSI, IL 6, TNF α, üre, kreatinin ve visfatin düzeyleri; böbrek dokusunda ise HE, PAS ve Masson Trikrom boyamaları ile total hasar skoru değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde parametrik veriler için T testi ve One-Way ANOVA, nonparametrik veriler için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H, grup farklılıkları için post-hoc testleri kullanılmıştır. Diyabetik sedanter grupta TAS'da anlamlı azalma; OSI, kreatinin, TG, IL 6 ve TNF α'da artış ve belirgin histopatolojik hasar saptanmıştır (p<0,05). Diyabetik Koşu grubunda TAS, HDL ve visfatin anlamlı olarak yükselmiştir (p<0,05). Diyabetik Sedanter+Bromelain grubunda visfatin anlamlı olarak yükselmiştir (p<0,05). Diyabetik Koşu+Bromelain grubunda ise visfatin azalmış, HDL ve TAS artmış, böbrek total hasar skorları belirgin şekilde düşmüştür (p<0,05). En fazla biyokimyasal ve histopatolojik iyileşme bu grupta gözlenmiştir. Bulgular, egzersiz ve bromelainin, özellikle kombine uygulandığında, diyabetik böbrek hasarı, oksidatif stres, inflamasyon ve visfatin düzeyleri üzerine koruyucu ve iyileştirici etkiler gösterebileceğini; visfatinin ise özgül bir böbrek hasar belirtecinden ziyade bu müdahalelere duyarlı dinamik bir metabolik inflamatuvar yanıt göstergesi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the potential protective effects of moderate-intensity exercise and bromelain administration on streptozotocin (STZ)-induced type 1 diabetes mellitus (T1DM)-associated renal injury in rats, specifically focusing on the visfatin biomarker, and to elucidate the potential roles of these interventions in diabetes-related renal dysfunction. A post-test control group experimental design was utilized, in which 24 male Wistar Albino rats (1.5–2 months old, 180–220 g) were randomly assigned to eight groups (n=3 each): Control Sedentary, Control Exercise, Control Sedentary+Bromelain, Control Exercise+Bromelain, Diabetic Sedentary, Diabetic Exercise, Diabetic Sedentary+Bromelain, and Diabetic Exercise+Bromelain. Diabetes was induced in the relevant groups via a single intraperitoneal dose of 60 mg/kg STZ. Exercise groups underwent moderate-intensity running for 3 days a week for 6 weeks, while bromelain was administered at a dose of 45 mg/kg every other day. At the end of the study, serum levels of total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, MDA, SOD, OSI, IL-6, TNF-α, urea, creatinine, and visfatin were measured, and renal tissue was evaluated for total damage score using HE, PAS, and Masson's Trichrome staining. Statistical analysis was performed using the T-test and One-Way ANOVA for parametric data, and the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests for non-parametric data, followed by appropriate post-hoc tests to determine intergroup differences. In the diabetic sedentary group, a significant decrease in TAS, an increase in OSI, creatinine, TG, IL-6, and TNF-α, and marked histopathological damage were observed (p<0.05). In the diabetic exercise group, TAS, HDL, and visfatin levels were significantly elevated (p<0.05). In the diabetic sedentary+bromelain group, visfatin levels were significantly increased (p<0.05). In the diabetic exercise+bromelain group, visfatin levels decreased, HDL increased, and renal total damage scores significantly improved (p<0.05). The most substantial biochemical and histopathological recovery was observed in this combined group. These findings suggest that exercise and bromelain, particularly when administered in combination, may exert protective and therapeutic effects on diabetic renal injury, oxidative stress, inflammation, and visfatin levels; furthermore, visfatin may serve as a dynamic metabolic-inflammatory response indicator sensitive to these interventions rather than a specific biomarker for renal injury.