A distributed lag model for exploring the impact of exchange rate pass-through (ERPT) to construction costs
Döviz kuru geçişkenliğinin (DKG) inşaat maliyetlerine olan etkisini incelemek için dağıtılmış gecikmeli bir model
  1. Tez No: 1020438
  2. Yazar: AYBÜKE CİRİTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Döviz kuru geçişkenliği (DKG), döviz kurundaki dalgalanmaların yurt içi fiyatlara yansımanın büyüklüğü ve hızı olarak tanımlanmaktadır. DKG, dış ticaret açıkları, ithal mallara bağımlılık ve zayıf para politikası gibi yapısal sorunlar yaşayan ülkelerde daha yüksek olma eğilimindedir. İnşaat sektörü, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınmada önemli bir rol oynamaktadır. Sektör, iki yüzden fazla sektör ile etkileşim halindedir. Literatürde, inşaat maliyetlerine odaklanan çalışmalar, özellikle Türkiye bağlamında sınırlıdır. Bu çalışma, farklı makroekonomik kanallar kullanarak inşaat maliyetlerinin döviz kuru değişimlerine duyarlılığını analiz ederek bu boşluğu doldurmaya odaklanmaktadır. Çalışma, ARDL modeli kullanarak iç ve dış şokların etkisini analiz etmek için inşaat maliyet endeksini kullanmaktadır. Toplam İnşaat Maliyet Endeksi iki ana bileşenden oluşmaktadır: İnşaat Malzeme Maliyet Endeksi ve İnşaat İşçilik Maliyet Endeksi. Bu nedenle, çalışmada DKG'nin etkileri Toplam İnşaat Maliyet Endeksi ile birlikte her iki bileşen için ayrı ayrı araştırılmaktadır. Makroekonomik ortamdaki değişimlerin inşaat maliyetlerine nasıl yansıdığını anlayabilmek için, seriler 2021 yılı referans alınarak iki alt döneme ayrılmıştır. Sonuçlara göre, DKG'nin kapsamı ve hızı inşaat maliyetlerinin bileşenlerine göre farklılık göstermektedir. DKG'nin etkisi en çok İnşaat Malzeme Maliyet Endeksinde görülmekte olup, bu durum sektörün ithal girdilere yüksek bağımlılığını yansıtmaktadır. Çalışma, malzeme maliyetlerine döviz kuru geçişkenliğinin, döviz kuru şokları, yüksek enflasyon ve belirsizlikle karakterize edilen ikinci dönemde önemli ölçüde yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Üretici Fiyat Endeksi, hem toplam inşaat hem de malzeme maliyet modellerinde en güçlü uzun dönem belirleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. İşçilik maliyet endeksinde ise, asgari ücret en yüksek geçişkenlik etkisini gösteren değişkendir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate pass-through (ERPT) is typically described as the magnitude and speed of the impact of exchange rate movements on domestic prices. ERPT tends to be higher in countries which suffer from structural challenges such as trade deficits, a heavy reliance on imported goods and weak monetary policy. Turkey, as an emerging economy, has suffered from structural, economic and political challenges such as persistent trade deficits, weakened central bank credibility and an uncertain political environment, which contributed to high inflation. The construction industry has a complex relationship with economic growth, especially in developing countries like Turkey. It interacts with over two hundred related sectors that supply materials, services, and demand for its output. In the literature, studies that focus on construction costs are limited, particularly in the Turkish context. This study focuses on filling this gap by analyzing the sensitivity of construction costs to exchange rate changes using different macroeconomic channels. The study uses construction cost index to analyze effect of internal and external shocks employing ARDL model. The Total Construction Cost Index consists of two main components: the Construction Material Cost Index and the Construction Labor Cost Index. Therefore, this study investigates effect of ERPT separately for both components along with Total Construction Cost Index. To capture how shifts in the macroeconomic environment are reflected in construction costs, the series are divided into two subperiods using 2021 as the reference point. According to the results, the extent and speed of ERPT differ across the components of construction costs. ERPT is most visible in the Construction Material Cost Index, reflecting the sector's high dependency on imported inputs. The study reveals that ERPT to material costs intensified significantly in the second period, which is characterized by exchange rate shocks, high inflation and uncertainty. Producer Price Index emerges as the strongest long-run determinant in both total construction costs and material costs. For the labor cost index, minimum wage shows the highest pass-through effect.