On the X-ray outburst light curves and recurrence characteristics of X-ray transients with neutron stars
Geçici X-ışını nötron yıldızlarının X-ışıması parlama ışık eğrileri ve yinelenme karakteristikleri üzerine
- Tez No: 784360
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Prototipik geçici X-ışını nötron yıldızı (NSXT) Aql X-1'in de içlerinde bulunduğu bazı manyetik yıldızların parlama ışık eğrilerindeki diz benzeri morfolojinin ve devamındaki keskin düşüşün pervane fazına geçişin belirtisi olduğu öne sürülmüştür. Bu tezde, ilk olarak X-ışını ısıtma gücü, kinematik viskozite, başlangıç kütle dağılımı ve disk kütlesi gibi disk parametrelerin, NSXT'lerin X-ışını parlama ışık eğrilerindeki düşüşe etkilerini disk kararsızlık modeli çerçevesinde araştırdık. Sonuçlarımız, Aql X-1'in parlama ışık eğrilerinin tipik özelliklerinin, bu parametrelerden birini veya birkaçını değiştirerek elde edilemeyeceğini göstermektedir. Daha sonra, detaylı sayısal hesaplamalarla, tüm X-ışını parlama ışık eğrisinin, disk kalınlık geometrisinin kütle-akış miktarına olan zayıf bağımlılığı ve bunun X-ışını ısıtma gücüne etkisi hesaba katıldığında üretilebildiğini gösterdik. Aynı model, eş yıldızdan dış diske kütle aktarımı da hesaplamalara dahil edildiğinde, Aql X-1'den gözlemlenenlere benzer morfolojide ve tekrarlama sıklığında tekrarlanan parlamaları da üretebilmektedir. Modelimizde, parlama fazı boyunca gözlemlenen X-ışını ışıma gücünü, pervane fazı ve daha önceki çalışmalarda Aql X-1'in parlama ışık eğrilerinin düşüş fazı özelliklerini açıklamak için önerilmiş bir kısmi kütle aktarım rejimine gerek kalmaksızın, nötron yıldızına devamlı kütle aktarımıyla üretebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
It was proposed earlier that the knee-like morphology followed by a sharp decay in the outburst light curves of some magnetised stars, including the prototypical neutron star X-ray transient (NSXT) Aql X-1, could be an indication of the transition to the propeller phase. In this thesis, we first investigate the effects of the disc parameters, namely the X-ray irradiation strength, the kinematic viscosity, the initial mass distribution, and the disc mass on the decay characteristics of the X-ray outburst light curves of NSXTs in the frame of the disc instability model. Our results show that the typical features of the outburst light curves of Aql X-1 cannot be obtained by simply changing one or some of these parameters. Subsequently, with detailed numerical analysis, we have shown that the entire X-ray outburst light curve can be reproduced by taking the weak disc mass flow rate dependence of the disc aspect ratio and its effect on the X-ray irradiation strength into account in the calculations. When the mass flow from the companion into the outer disc is included in the calculations, the same model can also yield recurrent outbursts with morphology and recurrence times similar to those observed from Aql X-1. In our model, the X-ray light curve of the source is produced by mass accretion onto the neutron star throughout the outburst phase without including any propeller effect or partial accretion regime, as proposed in earlier work to explain the decay features of the outburst light curve of Aql X-1.