Özel hukukta paranın değer kaybının tazminat olarak giderimi
Indemnification of monetary depreciation as compensation under private law
- Tez No: 1020481
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOPUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Ülkemizdeki yüksek enflasyonlu dönemde genel olarak borçlunun borcunu paranın değer kaybı sebebi ile ifa etmek istememesi sebebi ile alacağına zamanında kavuşamayan alacaklı zarara uğramaktadır. Borçlunun borcunu zamanında ifa etmesini sağlamak için paranın değer kaybından kaynaklanan zararın aşkın zarar kapsamında olduğu kabul edilmelidir. Aksinin kabulü hâlinde borçlunun borcunu zamanında ifa etmesi beklenemez. Bu sebeple de borçlunun temerrüde düştüğü tarihten borcun tamamının fiilen ödendiği tarih arasındaki mevduat ile devlet tahvillerine verilen faiz oranları, kurlardaki değişim, asgari ücret artışı ve altın fiyatlarında artış baz alınarak alacaklının paranın değer kaybından kaynaklanan aşkın zararı tespit edilmelidir.
Özet (Çeviri)
During the period of high inflation in our country, creditors who are unable to collect their claims in a timely manner suffer losses, generally because debtors are unwilling to discharge their debts due to the depreciation in the value of money. In order to ensure timely performance by the debtor, losses arising from the depreciation of money should be recognized as additional damages exceeding default interest. Otherwise, debtors cannot be expected to fulfill their obligations on time. Therefore, the creditor's additional loss resulting from the depreciation of money should be determined by taking into account the interest rates applicable to deposits and government bonds, fluctuations in exchange rates, increases in the minimum wage, and rises in gold prices during the period between the date of default and the date on which the debt is actually paid in full.