KOAH'ta Akdeniz Diyeti eğitiminin vücut kompozisyonu, solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve bazı kan parametrelerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effects of Mediterranean Diet education on body composition, pulmonary functions, exercise capacity, and selected blood parameters in copd: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1020531
  2. Yazar: RÜMEYSA ÖZÇALKAP İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANİ KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), yalnızca hava yolu obstrüksiyonu ile sınırlı olmayan; sistemik inflamasyon, oksidatif stres, egzersiz intoleransı, vücut kompozisyonu değişiklikleri ve beslenme durumundaki bozulmalarla seyreden çok boyutlu bir hastalıktır. Akdeniz diyeti, antiinflamatuvar ve antioksidan bileşenlerden zengin yapısıyla KOAH yönetiminde destekleyici bir beslenme yaklaşımı olarak önem kazanmaktadır. Bu randomize kontrollü çalışma, KOAH'lı bireylerde diyetisyen eşliğinde yürütülen Akdeniz diyeti eğitiminin diyet uyumu, semptom yükü, solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi, BODE indeksi, vücut kompozisyonu ve inflamatuvar/biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya 44 KOAH'lı birey dahil edilmiş; deney grubuna (n = 22) 12 hafta boyunca Akdeniz diyeti eğitimi verilmiş, kontrol grubuna (n = 22) ise Akdeniz diyeti yönergelerini içeren broşür sunulmuştur. Müdahale sonunda deney grubunda kontrol grubuna göre Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) puanı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış, KOAH Değerlendirme Testi (CAT) ve Modifiye Tıbbi Araştırma Konseyi Dispne Skalası (mMRC) skorlarında iyileşme ve indüklenebilir nitrik oksit sentaz / nitrik oksit sentaz 2 (iNOS/NOS2) düzeyinde azalma saptanmıştır (p<0,05). Ayrıca deney grubunda besin tüketim örüntüsünün Akdeniz diyeti ilkeleriyle daha uyumlu hale geldiği, 6 dakika yürüme testi (6DYT) mesafesi ve BODE indeksinde ise olumlu yönde değişim eğilimi olduğu belirlenmiştir. Solunum fonksiyon testleri ve biyokimyasal parametrelerin çoğunda gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Bulgular, Akdeniz diyeti eğitiminin KOAH'lı bireylerde yalnızca beslenme davranışını değil, semptom yükünü ve inflamatuvar yanıtı da olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, KOAH yönetiminde diyetisyen desteğinin multidisipliner bakımın aktif bir bileşeni olarak değerlendirilmesi gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a multidimensional disease characterized not only by airflow obstruction but also by systemic inflammation, oxidative stress, exercise intolerance, alterations in body composition, and deterioration in nutritional status. Due to its rich anti-inflammatory and antioxidant components, the Mediterranean diet has gained increasing attention as a supportive nutritional approach in COPD management. This randomized controlled study was conducted to evaluate the effects of dietitian-led Mediterranean diet education on dietary adherence, symptom burden, pulmonary functions, exercise capacity, BODE index, body composition, and inflammatory/biochemical parameters in individuals with COPD. A total of 44 individuals with COPD were included in the study; the intervention group (n = 22) received Mediterranean diet education for 12 weeks, while the control group (n= 22) was provided with a brochure containing Mediterranean diet recommendations. At the end of the intervention, MEDAS scores significantly increased in the intervention group, accompanied by improvements in CAT and mMRC scores and a significant reduction in iNOS levels (p<0.05). In addition, dietary intake patterns in the intervention group became more consistent with Mediterranean diet principles, and positive trends were observed in 6-minute walk distance and BODE index scores. No significant differences were found between groups in pulmonary function tests and most biochemical parameters (p>0.05). The findings suggest that Mediterranean diet education may positively affect not only dietary behaviors but also symptom burden and inflammatory response in individuals with COPD. These results support the inclusion of dietitian support as an active component of multidisciplinary COPD management.