Geriatrik KOAH hastalarında kemik demineralizasyon sıklığı ve topluma oranı
Frequency of bone demineralization in geriatric COPD patients and its ratio to society
- Tez No: 528536
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); zararlı gaz ve partiküllere karşı havayolları ve akciğerin artmış kronik inflamatuvar yanıtı ile ilişkili ve genellikle ilerleyici özellikteki kalıcı hava akımı kısıtlanması ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH, dünya çapında kronik morbidite ve mortalitenin ana nedenlerindendir ve yaygın olarak osteoporoz, sarkopeni, anksiyete, depresyon, ateroskleroz gibi farklı komorbitelerle birlikte görülmektedir. Osteoporoz, kemik kalitesinde bozulma nedeniyle kırık riskinin artmasına yol açan, azalan kemik kuvveti ile karakterize sistemik bir iskelet hastalığıdır. KOAH'ta osteoporoz prevalansı, kullanılan tanı yöntemlerine, araştırılan popülasyona ve altta yatan solunum hastalığının şiddetine bağlı olarak %4-59 arasında değişmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün son yaş dilimi sınıflamasına göre 65 yaş ve üstü yaşlı populasyon olarak tanımlanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin artışı ve yaşam koşullarındaki düzelme gibi etkenler sayesinde insan ömrü uzamakta, dolayısıyla geriatrik nüfus artmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte pek çok hastalığın görülme sıklığı da artar. KOAH da bu hastalıklardan biri olup geriatrik populasyonda önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Araştırmamız kapsamında, 29'u KOAH hastası, 29'u kontrol grubu olmak üzere, 65 yaş ve üstü olan toplam 58 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik olarak yaş, cinsiyet ve GOLD evresi (yalnızca hasta grubunda) verileri değerlendirilmiştir. Biyokimyasal olarak parathormon, 25 OH vitamin D3, serum kalsiyum verileri incelenmiştir. Femur ve vertebra için yapılan DEXA taramalarının T skoru her iki grup için değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, osteoporoz görülme sıklığının; KOAH grubunda %69.6, kontrol grubunda %30.4 olduğu görülmüştür. Hem vertebra L1-L4 T skoru, hem de femur boyun T skoru açısından, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. KOAH'ın bulunması durumunun osteoporoz gelişme riskini 3.86 kat arttırdığı görülmüştür. 25 OH vitamin D3, parathormon ve kalsiyum değerleri açısından gruplar arasında herhangi bir farklılık bulunmamıştır. KOAH hastalarında osteoporoz sık karşılaşılan bir komorbitedir. Erken tanı ve tedavi hastaların yaşam süresine ve hayat kalitesine olumlu katkılar yapmaktadır. Bu nedenle osteoporoz farkındalığı yaratmanın, koruyucu önlemler almanın ve erken teşhisin hastalar açısından önem taşıdığını ve desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD); is a common, preventable, and treatable disease characterized by persistent airflow restriction, usually associated with progressive chronic inflammatory response of airways and lungs to harmful gases and particulates. COPD is a major cause of chronic morbidity and mortality worldwide. In additionally, COPD is often associated with different comorbidities such as osteoporosis, sarcopenia, anxiety/depression and atherosclerosis. Osteoporosis is a systemic skeletal disorder that is characterized by compromised bone strength due to an impaired bone quality, leading to increased fracture risk. The prevalence of osteoporosis in COPD varies between 4% and 59%, depending on the diagnostic methods used, the population studied, and the severity of the underlying respiratory disease. According to the last age category classification of the World Health Organization, the population aged 65 years or older defines as geriatric population. With the increase in health services and improvement in living conditions, life expectancy and geriatric population is increasing. With the advancing age, the incidence of many diseases increases. COPD is one of these diseases and is an important cause of morbidity and mortality in the geriatric population. Total of 58 geriatric person, whom were 65 years of age and over, 29 of them are COPD patient and 29 of them are control group were included in the study. Age, gender and COPD stage (only in the patient group) were evaluated demographically. Biochemically, parathormone, 25-OH vitamin D3, serum calcium data were recorded and evaluated. T-score of DEXA scans for femur and vertebrae was evaluated for both groups. According to results, the prevalence of osteoporosis; was 69.6% in the COPD group and 30.4% in the control group. There was statistically a significant difference between the groups, in terms of both vertebra L1-L4 T score and femur neck T score. The presence of COPD was found to increase the risk of developing osteoporosis by 3.86 times. 25 OH vitamin D3, parathormone and calcium values were not different between the groups. Osteoporosis is a common comorbidity in COPD patients. Early diagnosis and treatment make positive contributions to patients' life expectancy and quality of life. For all these reasons, we think that creating awareness of osteoporosis, taking preventive measures and early diagnosis should be important and supportive for patients.