Ürdün romanı ve İsa en-Nauri'nin romanlarında toplumcu gerçekçi içerik
Jordanian novel and social realism contents of Isâ an-Nâʽûrî's novels
  1. Tez No: 1020541
  2. Yazar: YASEMEN TORULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ürdün romanı ile Îsâ en-Nâʽûrî'nin eserlerinde toplumcu gerçekçilik akımının izlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumcu gerçekçilik, edebiyatın toplumsal sorunları ele alma ve toplumu bilinçlendirme işlevi çerçevesinde gelişen bir akımdır. Ürdün edebiyatı, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren toplumsal, ekonomik ve siyasi meseleleri ele alan romanlarla dikkat çekmiş, bu süreçte Îsâ en-Nâʽûrî gibi yazarlar toplumcu gerçekçi anlatımı benimsemiştir. Çalışmada, Ürdün hakkında genel bir bilgilendirme yapılmasının ardından toplumcu gerçekçiliğin temel ilkeleri ele alınarak bu akımın Arap edebiyatındaki gelişimi incelenmektedir. Ardından, Ürdün'de roman türünün gelişimi ve bu türün toplumsal sorunları işleme biçimi incelenmektedir. Îsâ en-Nâʽûrî'nin hayatı, eserleri ve ilmi kimliği hakkında bilgi verildikten sonra yazarın romanları, tematik yönleriyle ele alınıp eserlerinin toplumsal gerçekçilik bağlamında nasıl şekillendiği incelenmektedir. Yazarın eserlerinde Arap- İsrail çatışmaları ekseninde sınıfsal eşitsizlik, sömürgecilik sonrası toplumsal dönüşümler, yoksulluk ve siyasi baskılar gibi konulara nasıl yer verdiği analiz edilmektedir. Bu araştırma, Ürdün edebiyatında toplumcu gerçekçiliğin etkisini ortaya koyarken, Îsâ en-Nâʽûrî'nin eserlerinin bu bağlamdaki yerini belirlemeyi hedeflemektedir. Çalışma, Ürdün romanının toplumsal dönüşümlerle nasıl şekillendiğini ve edebiyatın toplumsal bilinç oluşturmadaki rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the traces of the social realism movement in Jordanian literature, with a particular focus on the novels of Isa An-Nâʽûrî. Social realism, as a literary movement, emerges from the function of literature to address societal issues and raise awareness. Since the second half of the 20th century, Jordanian literature has increasingly engaged with social, economic, and political themes, and within this literary landscape, figures such as Isa An-Nâʽûrî have played a pivotal role in adopting and shaping the social realist narrative. The thesis first examines the fundamental principles of social realism and its development within Arabic literature. It then traces the evolution of the novel as a literary genre in Jordan, analyzing how Jordanian writers have utilized fiction to engage with pressing social issues. Through a close examination of Isa An-Nâʽûrî's novels, the study explores both their thematic and structural characteristics, focusing on the ways in which his works embody the principles of social realism. Specifically, the analysis delves into the author's portrayal of class inequality, post-colonial social transformations, poverty, and political oppression, assessing how these themes are interwoven into his literary narratives. By investigating the influence of social realism on Jordanian literature, this research seeks to contextualize Isa An-Nâʽûrî's contributions within the broader socio-literary framework. Ultimately, the study underscores the role of the Jordanian novel in reflecting and shaping social transformations, highlighting literature's function as a tool for fostering social consciousness and critical engagement with contemporary realities.