Manevi danışmanlık ve psikolojik danışmanlık programlarının ortaokul(6.sınıf) öğrencilerinin duygusal iyi oluşuna etkisi: Yarı deneysel bir çalışma
The effects of spiritual counseling and psychological counseling programs on sixth grade middle school students' emotional well-being: A quasi-experimental study
  1. Tez No: 1020545
  2. Yazar: GÜLİSTAN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN BALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin duygusal iyi oluşunu desteklemede manevi danışmanlık ve psikolojik danışmanlık programlarının etkinliğini etkililiğini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2025–2026 akademik yılında Mardin ili Kızıltepe ilçesinde bir ortaokulun 6. sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 44 öğrenci (1. Grup = 22, 2. Grup = 22) ile ön test–son test karşılaştırma gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. 1. Grup sınıfına manevi danışmanlık programı, 2. Grup sınıfına ise psikolojik danışmanlık programı uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Stirling Çocuklar için Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Veriler bağımsız örneklem t-testi, eşleştirilmiş örneklem t-testi, kovaryans analizi (ANCOVA) ve fark puanı analizleri ile çözümlenmiştir. Bulgular, her iki programın da öğrencilerin duygusal iyi oluş düzeylerini anlamlı biçimde artırdığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte manevi danışmanlık programı, hem son test puan ortalaması (X̄ = 48.27) hem de etki büyüklüğü (Cohen's d = .960) bakımından psikolojik danışmanlık programına (X̄ = 43.91; d = .496) kıyasla daha yüksek değerler ortaya koymuştur. Ön test puanları kontrol altına alındığında gruplar arasındaki bu fark ANCOVA ile de anlamlı bulunmuş (F(1, 41) = 5.622, p = .023); ancak grupların gelişim (fark) puanlarının doğrudan karşılaştırılmasında fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmamış (p = .113), dolayısıyla iki program arasındaki farklılaşma temel olarak etki büyüklüğü düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the effectiveness of spiritual counseling and psychological counseling programs in supporting the emotional well-being of middle school students. The research was conducted with a total of 44 sixth-grade students (Group 1 = 22, Group 2 = 22) enrolled in a public middle school in the Kızıltepe district of Mardin province during the 2025–2026 academic year, using a pretest–posttest quasi-experimental design with comparison groups. The spiritual counseling program was implemented with Group 1, while the psychological counseling program was implemented with Group 2. Data were collected using the Stirling Children's Well-being Scale and analyzed through independent samples t-test, paired samples t-test, analysis of covariance (ANCOVA), and gain score analyses. Findings indicate that both programs significantly improved students' emotional well-being levels. However, the spiritual counseling program yielded higher values in terms of posttest mean score (M = 48.27) and effect size (Cohen's d = .960) compared to the psychological counseling program (M = 43.91; d = .496). ANCOVA results confirmed that this difference remained significant even after controlling for pretest scores (F(1, 41) = 5.622, p = .023); however, the direct comparison of the gain (difference) scores between the two groups did not reach statistical significance (p = .113), and therefore the differentiation between the two programs was evaluated primarily at the level of effect size. It is concluded that integrating spiritual counseling and psychological counseling as complementary support domains into school-based guidance services may more comprehensively foster students' emotional well-being.