2872 sayılı Çevre Kanunu'na göre kirletenin hukuki sorumluluğu
Legal liability of the polluter according to Environmental Law numbered 2872
  1. Tez No: 102058
  2. Yazar: YILDIRAY KAYIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezimizin konusu,“2872 Sayılı Çevre Kanunu'na Göre Kirletenin Hukukî Sorumluluğumun incelenmesidir. Yeri geldikçe, hukuk! sorumluluğa ilişkin genel hükümler de belirtilerek, konu bütünlük içinde incelenmeye çalışılmıştır. Amaç, kirlenme nedeniyle zarara uğrayanların tazminat istem haklarını ortaya koymak ve özel hukuk araçlarıyla, çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ”Çevre Hukuku'nun tarih! gelişimi ve kurallarının nitelikleri“ açıklanmıştır. İkinci bölümde, ”ilgili kavramlarla birlikte kirleten kavramı ve çevre değerlerinde kirlilik ve türleri“ incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, araştırmamızın en önemli kısmı olan ”kirletenin hukukî sorumluluğuna ilişkin hükümler ve bu sorumluluğun hukukî niteliği ve dayandığı esaslar“, ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise ”kirletenin hukukî sorumluluğunun koşullan ve sonuçları“ hem Çevre Kanunu ve hem de genel hükümler bakımından inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmamızın beşinci ve sonuncu bölümünde de ”kirletenin hukukî sorumluluğunun, bazı hukukî sorumluluk türleriyle karşılaştırılması, yargılama usulü ve zamanaşımı" konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our post graduate thesis is to study of“Legal Liability of the Polluter According to Environmental Law Numbered 2872”. It has been tried to make a study of the subject matter as a whole through the mention of the general clauses as well regarding the legal liability where needed. Our present study aims at finding out the indemnity rights of those who are subjected to damage on account of pollution and at making a contribution to the protection of the environment through some special legal means. Our study consists of five parts. In the first part“the historical development of the Environmental Law and the aspects of its rules”have been explained. In the second part“the concept of polluter together with its related concepts, pollution in the environmental values and their sorts”have been studied. In the third part, which is the most important part of the study,“clauses concerned with legal liability of the polluter, the legal resources and aspects of this liability”have been discussed in detail. In the fourth part“the conditions and consuqucnccs of legal liability of the polluter”have been studied from both view point of Environmental Law and the general clauses. In the fifth and the last part,“the comparison of the legal liability of the polluter with some sorts of legal responsibilities, way of trial and surpassing the time limit”have been debated.