Elektronik sektöründe ar-ge bölümlerinde proje yönetimine alternatif bir yaklaşım ve bir uygulama
Alternative approach to project management in R&D departments in the electronic industry and an application
- Tez No: 102059
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Hızla gelişen teknolojinin bir sonucu olarak dünya değişmekte ve buna bağlı olarak klasik teknoloji ve iş anlayışı değişmektedir. Elektronik sektöründe son 15 senedir görülen analog ürünlerden dijital ürünlere geçiş, bilgisayarın çok hızlı gelişmesi ve Internet gibi faktörler elektronik sektöründe değişimi hızlandırmaktadır. Bu sayılanların etkisiyle donanımların bir ürün ve proje içindeki oranı azalmakta ve yazılımına buna bağlı olarak artmaktadır. Donanımlardaki sadeleşme ve ürünlerin daha basit ve pahalı donanımla yapılması eğilimi ortaya yeni bir yazılım yapısı çıkarmıştır. Bu yazılım yapısı karışık.uzun koda sahip ve uzmanlık gerektirmektedir. Bugün yazılım sektörü en büyük sektörlerden biridir. Bütün bunların sonucunda yazılım odaklı projelerde hızlı ve etkin ürün ortaya çıkarmak için proje yönetiminin önemi artmıştır. Klasik proje yönetimi yanında yeni bazı proje yönetimi teknikleri de bu konuda sektörde başarılı olmuş firmalar tarafından geliştirilmiştir. Bu tezde de değişen dünyanın bir sonucu olarak elektronik sektöründe değişen ürün, proje ve ARGE yapıları incelenmiştir. Bu değişen yapının bir sonucu olarak ürün kavramında değişiklikler olmuştur. Yeni ürün piyasaya sürme hızı oldukça artmış ve bazı ürünler geliştirme aşamasında hızla gelişen teknolojinin bir sonucu olarak yok olmuşlardır. Tezde bu yeni ürün kavramı ve yeni ürünün bu yeni yapıda nasıl geliştirileceği de incelenmiştir. Böyle bir yeni ürün geliştirmek için gereken AR-GE ve proje yapısı incelenmiş. Ayrıca böyle bir ürününün ortaya çıkmasında kullanılacak yeni proje yönetim yapısı hem genel hatlarıyla hem de dünyanın en büyük ve en yaygın yazılım firması olan Microsoft firmasının uyguladığı şekliyle incelenmiştir. Microsoft firmasının proje yönetim tarzı SDD (Çözüm Geliştirme Disiplini) Microsoft firmasının piyasaya yeni ürün sürmede ve mevcut ürünleri geliştirmede kullandığı yönetim yapısıdır.Uygulama kısmında ise Vestel ARGE yapısının önceki ve SDD sonraki değişimi incelenmiştir. SDD proje yapısı kullanılarak yapılan bir proje uygulamanın içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of rapid development in technology world and business style are changing. Factors like transfer from analog products to digital ones, rapid development in personel computer area and internet over the last decades increases the change in electronic industry. Hardware part of a product and a project is decreased by these affects and therefore software part is increased by the same affects. The trend in electronic industry is simple and expensive hardware that yields a new software structure. This structure is complex, has large code size and requires expertise. As a result of all listed above, project management in software projects is getting very important in order to have a rapid and effective product development. Beside using classic project management techniques, another techniques are developed by succesfull companies in the market. In this thesiss new product.project and R&D strucutures are studied as a result of this new world. Also there are changes in the product concept. New product release time is getting shorter and some of the products are dissapeared becaues of this new technology structure. Moreover.in this thesis new product conceot and the development methods of this new product in this new environment is also studied. In additon to that new product and R&D sturucture is also studied in order to develop such a kind of new product. Morover, new project management structure for this kind of new product is studied in two ways:both general and Microsoft project management. Microsoft propject management style Solution Development Discipline (SDD) is the way that Microsoft uses in product development and updating.In the application section Vestl R&D structure is studied both before and after SDD. Moreover, a project that is done by SDD project managament is studied.