Tip 2 diyabetes mellitus hastalığının takip ve tedavisinde PDGF-BB'nin potansiyel biyobelirteç olarak değerlendirilmesi
Evaluation of PDGF-BB as a potential biomarker in the monitoring and treatment of type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 1020586
  2. Yazar: EZGİ DOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 2 diyabetes mellitus (Tip 2 DM), vasküler komplikasyonlar ve kronik inflamasyon ile ilişkili sistemik bir metabolik hastalıktır. Platelet-Derived Büyüme Faktör-BB (PDGF-BB), vasküler remodeling, hücresel proliferasyon ve doku yeniden yapılanması süreçlerinde rol oynayan önemli bir büyüme faktörüdür. Bu çalışmada birincil amaç olarak Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında serum PDGF-BB düzeylerinin değerlendirilmesi ve glisemik kontrol ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. İkincil olarak PDGF-BB düzeylerinin antihiperglisemik tedaviler, kardiyometabolik özellikler, diyabetik komplikasyonlar ve inflamatuvar parametrelerle ilişkisi değerlendirildi. Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında PDGF-BB düzeylerinin glisemik kontrol, vasküler remodeling ve metabolik stres ile ilişkili olduğu; ayrıca antihiperglisemik tedavilerin bu ilişki üzerinde etkili olabileceği hipotez edildi. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli kesitsel gözlemsel çalışmaya 104 Tip 2 DM hastası ile yaş ve cinsiyet açısından benzer kontrol grubu dahil edildi. Diyabetik hastalar HbA1c düzeylerine ve kullandıkları antihiperglisemik tedavilere göre alt gruplara ayrıldı. Tüm katılımcılarda serum PDGF-BB düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Klinik, demografik ve laboratuvar veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: PDGF-BB düzeyleri kontrol grubunda diyabetik gruplara göre daha yüksek bulundu. HbA1c düzeyi 6.5-7.9 arasında olan grupta PDGF-BB düzeyleri en düşük saptanırken, diyabetik hastalarda HbA1c ile PDGF-BB arasında pozitif korelasyon bulundu. Özellikle metformin+SGLT2 inhibitörü kullanan ve HbA1c düzeyi yüksek olan hastalarda PDGF-BB düzeyleri daha belirgindi. Ayrıca hipertansiyon, hiperlipidemi, antihipertansif ve statin kullanımı olan bireylerde PDGF- BB düzeyleri daha düşük bulundu. PDGF-BB ile klasik inflamatuvar belirteçler arasında belirgin ilişki saptanmadı. x Sonuç: PDGF-BB'nin Tip 2 DM'de özellikle glisemik kontrol ve vasküler/metabolik süreçlerle ilişkili potansiyel bir biyobelirteç olabileceği düşünülmektedir. Daha geniş örneklemli prospektif insan çalışmalarına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a systemic metabolic disease associated with vascular complications and chronic inflammation. Platelet-Derived Growth Factor-BB (PDGF-BB) is an important growth factor involved in vascular remodeling, cellular proliferation, and tissue repair processes. The aim of this study was to evaluate serum PDGF-BB levels in patients with T2DM and to investigate their relationship with glycemic control, antihyperglycemic treatments, cardiometabolic features, and diabetic complications. Materials and Methods: This single-center cross-sectional observational study included 104 patients with T2DM and an age- and sex-matched control group. Diabetic patients were divided into subgroups according to HbA1c levels and antihyperglycemic treatments. Serum PDGF-BB levels were measured by ELISA in all participants. Clinical, demographic, and laboratory data were statistically analyzed. Results: PDGF-BB levels were significantly higher in the control group compared to diabetic groups. PDGF-BB levels were lowest in patients with HbA1c levels between 6.5-7.9, while a positive correlation was observed between HbA1c and PDGF-BB levels in diabetic patients. PDGF-BB levels were more pronounced particularly in patients with high HbA1c levels receiving metformin+SGLT2 inhibitor therapy. In addition, PDGF-BB levels were lower in individuals with hypertension, hyperlipidemia, and antihypertensive or statin use. No significant association was found between PDGF-BB and classical inflammatory markers. Conclusion: PDGF-BB may be considered a potential biomarker associated with glycemic control and vascular/metabolic processes in T2DM. Further large-scale prospective human studies are needed.