Yenidoğanın geçici takipnesi ve konjenital pnömonili olgularda NLO'nun tanısal ve prognostik etkisini̇n i̇ncelenmesi
Investigation of the diagnostic and prognostic effect of NLR in cases with transient tachypnea of the newborn and neonatal pneumonia
- Tez No: 754239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YAZARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Neonatal pnömoni ve YGT yenidoğan yoğun bakım ünitelerine yatışın en sık solunumsal nedenleri arasındadır. Ayırıcı tanısı güç olan bu iki hastalığın erken tanı ve tedavisi için ulaşılması kolay, ucuz ve basit olan; tam kan sayımından elde edilen NLO'nun bu hasta gruplarında tanısal ve prognostik etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun bakım ünitesinde YGT veya neonatal pnömoni tanısı ile takip edilen 120 hasta ve 120 sağlıklı yenidoğan bebek olmak üzere toplam 240 yenidoğan dahil edildi. Çalışma prospektif olarak planlandı. Hastaların NLO oranları ile hastanede yatış süresi, antibiyotik kullanım durumu, antibiyotik kullanım süresi, doğum haftası, doğum kilosu, cinsiyeti ve laboratuvar bulguları incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Neonatal pneumonia and TTN are among the most common respiratory causes of hospitalization in neonatal intensive care units. Easy to access, cheap and simple for the early diagnosis and treatment of these two diseases, which are difficult to differentiate; we aimed to examine the diagnostic and prognostic effect of NLR obtained from complete blood count in these patient groups. Methods: A total of 240 newborns,120 healthy newborns and 120 patients who were followed up with the diagnosis of YGT or neonatal pneumonia in the Neonatal Intensive Care Unit of Hatay Mustafa Kemal University Training and Research Hospital between May 2021 and June 2022 were included in the study. The study was planned prospectively. NLR rates of the patients, duration of hospitalization, antibiotic use, duration of antibiotic use, week of birth, b,rth weight, gender and laboratory findings were analyzed.