Metabolik disfonksiyon ile ilişkili steatotik karaciğer hastalığında serum ve idrar uromodulin düzeylerinin böbrek fonksiyonları ile ilişkisi
Evaluation of the relationship between serum and urinary uromodulinlevels and renal function in metabolic dysfunction–associated steatotic liver disease
  1. Tez No: 1020593
  2. Yazar: SARENUR KARLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN YETER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Nefroloji, Gastroenterology, Nephrology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı, metabolik disfonksiyon ile ilişkili steatotik karaciğer hastalığında (MASLD) serum ve idrar uromodulin düzeylerinin böbrek fonksiyonları ile ilişkisini değerlendirmek ve erken dönem renal disfonksiyonun saptanmasında potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji polikliniğine başvuran ardışık MASLD tanılı 126 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalarda transient elastografi (FibroScan) ile kontrollü atenüasyon parametresi (CAP) ve karaciğer sertlik ölçümü (liver stiffness measurement, LSM) değerlerinin ölçümü yapıldı. Serum ve idrar uromodulin düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü, spot idrar albümin/kreatinin oranı değerlendirildi. CAP değeri ile VKİ(p=0,007) ve bel çevresi(p=0,00) arasında pozitif ilişki bulundu. Sürekli değişken analizinde CAP ile idrar uromodulin arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (Spearman ρ=0,264; p=0,003). Çok değişkenli lineer regresyonda CAP değeri log-idrar-uromodulin ile bağımsız olarak ilişkili bulundu (β=0,243; p=0,010); ters yöndeki modelde de log-idrar-uromodulin, CAP değerinin bağımsız belirleyicileri arasında yer aldı (β=0,204; p=0,015). Albüminüri alt grup analizinde uromodulin parametreleri ve CAP değeri açısından anlamlı fark saptanmadı. ROC analizinde hepatik steatozu ayırt etmede en yüksek performans idrar uromodulinde saptandı(p=0,012). Vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel çevresinin idrar uromodulin düzeyi üzerindeki etkisinde hepatik steatozun aracılık rolü regresyon modelleri ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar ile hepatik steatozun VKİ ile idrar uromodulin düzeyi arasındaki ilişkide tam aracılık rolü oynayabileceği, abdominal obezitenin böbrek tübüler belirteçleri üzerindeki etkisinin hepatik steatoz aracılığıyla ortaya çıkabileceğine varıldı. Sonuç olarak MASLD hastalarında hepatosteatoz düzeyinin, albüminüriden bağımsız idrar uromodulin düzeyi ile ilişkili olması, bu hastalarda renal tübüler etkilenmenin söz konusu olduğunu düşündürmektedir. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında, MASLD'de böbrek etkilenmesinin yalnızca klasik glomerüler belirteçlerle değerlendirilmesinin yeterli olmayabileceğini ortaya koymuştur. Bulgularımız, hepatik steatoz şiddeti arttıkça renal tübüler düzeyde de değişiklikler gelişebileceğini ve idrar uromodulinin bu erken etkilenmeyi yansıtabilecek tamamlayıcı bir biyobelirteç adayı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship of serum and urinary uromodulin with kidney function in patients with metabolic dysfunction–associated steatotic liver disease (MASLD), and to investigate its potential as a biomarker of early renal dysfunction. A total of 126 consecutive patients with MASLD were included. Controlled attenuation parameter (CAP) and liver stiffness measurement (LSM) were assessed by transient elastography (FibroScan). Serum and urinary uromodulin levels were measured by ELISA, and spot urinary albumin-to-creatinine ratio was evaluated. CAP was positively correlated with body mass index (BMI) (p=0.007) and waist circumference (p<0.001). Urinary uromodulin was positively correlated with CAP (Spearman's ρ=0.264, p=0.003). In multivariable linear regression, CAP was independently associated with log urinary uromodulin (β=0.243, p=0.010), and log urinary uromodulin was also an independent determinant of CAP in the reverse model (β=0.204, p=0.015). No significant differences in uromodulin parameters or CAP values were found in the albuminuria subgroup. ROC analysis showed that urinary uromodulin had the best performance for discriminating hepatic steatosis (p=0.012). Mediation analysis suggested that hepatic steatosis may fully mediate the relationship between BMI and urinary uromodulin. In conclusion, the association between hepatic steatosis severity and urinary uromodulin, independent of albuminuria, suggests renal tubular involvement in MASLD. These findings indicate that conventional glomerular markers alone may be insufficient to assess renal involvement in MASLD, and that urinary uromodulin may serve as a complementary biomarker of early tubular injury.