Üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalıkları ile romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçilikleri arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolü
The mediating role of cognitive flexibility in the relationship between university students mindfulness and perfectionism in romantic relationships
  1. Tez No: 1020651
  2. Yazar: İREM KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA TRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ile romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçilik eğilimleri arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bireylerin bilinçli farkındalık ve bilişsel esneklik düzeylerinin, romantik ilişkiler bağlamında mükemmeliyetçilikle olan etkileşimi önemli bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın temel odağı, bilişsel esnekliğin bilinçli farkındalık ile romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçilik arasındaki olası ilişkiye nasıl aracılık edebileceğini araştırmaktır. Elde edilmesi beklenen bulgular, üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerinde daha sağlıklı ilişki örüntüleri geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla, bilinçli farkındalık ve bilişsel esnekliğe dayalı müdahale programlarının geliştirilmesine yönelik önemli bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of cognitive flexibility in the relationship between university students' mindfulness levels and their perfectionism tendencies in romantic relationships. The interaction between individuals' mindfulness and cognitive flexibility and their perfectionism in the context of romantic relationships emerges as a significant area of research. In this regard, the primary focus of the study is to explore how cognitive flexibility may mediate the potential link between mindfulness and perfectionism within romantic relationships. The findings are expected to provide valuable insights for the development of mindfulness- and cognitive flexibility-based intervention programs aimed at fostering healthier romantic relationship patterns among university students.