Karaciğer sirozlu hastalarda böbrek fonskiyonlarını değerlendirmede nötrofil gelatinase-assocıated lıpokalın (NGAL)'in rolü
The role of neutrophil gelatinace-associated lipocalin (NGAL) in evaluating renal function in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 1020676
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK ERSİL SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Karaciğer sirozuna çoğu zaman renal fonksiyon bozukluğu da eşlik etmektedir. Renal fonksiyon bozukluğunun erken teşhisi klinik ve prognostik öneme sahiptir. Renal fonksiyon bozukluğunu göstermede kreatinin basit bir parametredir, ancak yaş ve kas kitlesine bağımlı olması, renal fonksiyon bozukluğu ciddi düzeye ulaştığında konsantrasyonunun artması dezavantajlarıdır. Benzer dezavantajlar BUN için de geçerlidir. Kreatinin klirensi ölçümü hastanede yatan hastalarda sık kullanılan bir yöntemdir ancak 24 saatlik idrar toplanmasını gerektirmesi dezavantajıdır. Tüm bu kısıtlılıklar renal fonksiyon bozukluğunu erken dönemde tespit edebilecek, yukarıda bahsedilen faktörlerden etkilenmeyecek bir parametreye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bir protein olan ve nötrofillerden ve böbrek tubulus hücrelerinden köken alan Nötrofil Jelatinaz İlişkili Lipokalin (NGAL), glomerüler filtrasyon hızının duyarlı bir göstergesi ve renal fonksiyon bozukluğunu erken dönemde tespit etmede kreatinine üstün bir parametre olarak gösterilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız Child A ve Child B karaciğer sirozu olan hastalarımızın renal fonksiyonlarını glomerüler filtrasyon hızı karşısında değerlendirirken serum NGAL serum kreatinin ve BUN düzeylerinin duyarlık, özgüllük ve filtrasyon hızı için öngördürücü değerini araştırmaktı. Çalışmamızın sonucunda çalışmaya dahil edilen Child A ve B evresindeki tüm hastalarımız için glomerül filtrasyon hızını tanımlamada serum NGAL in %45,8 kreatininin %88.5 ve BUN nin %84.2 pozitif prediktif değere sahip olduğunu gördük. Child A ve B evresindeki tüm sirozlu hastalarımızda NGAL değerinin 114,17 ng/ml ve üstünde olmasının glomerül filtrasyon hızını göstermede %68,75 duyarlık ve %50 özgüllüğe sahip olduğunu göstermiştir. Tanıya yönelik yararlılık %47,4 olup, anlamlı bulunmamıştır. (p= 0,053). Bu sonuçlar bize karaciğer sirozlu Child A ve B evresindeki hastaların glomerül filtrasyon hızlarında oluşabilecek değişiklikleri öngörmesi açısından serum kreatinin değerlerinin BUN ve yeni bir belirteç olan NGAL den daha duyarlı ve özgül olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cirrhosis of the liver is often accompanied by functionla renal failure. Early diagnosis of renal failure has a clinical and prognostic importance. Serum creatinine concentration is a simple parameter of glomerular filtration rate, but has some disadvantages: its concentration depends on sex and muscle mass and shows marked increases only at severely reduced creatinine clearance values. Similar limitations apply for serum urea concentration. Creatinine clearance is widely used parameter for inhospital patients, but it requires 24 hour urine collection. Thus a simple serum parameter is needed which is sensitive for slight deteriorations in renal function and not influenced by the factors mentioned above. NGAL (neutrophil gelatinase-associated lipocalin) has been suggested as a sensitive marker of glomerular filtration rate and as an early indicater of impaired renal function such as the acute kidney injury and acute renal failure, possibly superior to serum creatinine. In the chronic diseases of the liver including renal paranchymal disorders, there is no data in terms of NGAL to be used for follow-up. The aim of this study was to investigate the sensitivity, specifity and the predictive value of serum NGAL in the assessment of renal function in patients with Child-Pugh class A and class B liver cirrhosis over the value of serum creatinine, blood urea nitrogen and glomerular filtration rate of creatinine. In the study, serum NGAL revealed 45.8%, serum creatinine 88.5% and blood urea nitrogen revealed 84.2% positive predictivity in the detection of normal glomerular filtration rate in patients with liver cirrhosis of Child-Pugh class A and class B. The results of this study suggested that serum creatinine is more useful than serum NGAL for the assessment of renal function in patients with liver cirrhosis of Child-Pugh class A and B even their serum Cr level is normal.