İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının eğitimde yapay zeka kullanımına ilişkin görüşleri
Prospective primary school mathematics teachers' views onthe use of artificial intelligence in education
- Tez No: 1020690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının eğitimde yapay zekâ kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu görüşleri matematik öğretimi bağlamında farklı boyutlarıyla incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir üniversitenin Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 10 ilköğretim matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının yapay zekâ teknolojilerini matematik öğretiminde özellikle soyut kavramların somutlaştırılması, görselleştirme, farklı çözüm yolları üretme, bireyselleştirilmiş öğrenme ve öğretim materyali hazırlama açısından yararlı gördüklerini göstermektedir. Bununla birlikte katılımcıların hazır bilgiye yönelme, eleştirel düşünmenin zayıflaması, öğretmen-öğrenci etkileşiminin azalması, bilgi güvenilirliği ve etik kullanım gibi konularda kaygı taşıdıkları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, yapay zekânın öğretmenin yerini alan bağımsız bir sistem olarak değil, öğretmenin pedagojik rehberliği altında öğrenme sürecini destekleyen bir araç olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine preservice elementary mathematics teachers' views on the use of artificial intelligence in education and to examine these views within the context of mathematics teaching. The study was designed as a qualitative case study. The study group consisted of 10 preservice elementary mathematics teachers enrolled in the Faculty of Education of a university located in Central Anatolia. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed by content analysis. The findings indicate that preservice teachers consider artificial intelligence useful in mathematics teaching particularly for concretizing abstract concepts, visualization, generating alternative solution paths, supporting individualized learning, and preparing instructional materials. However, participants also expressed concerns about overreliance on ready-made information, weakening of critical thinking, decrease in teacher-student interaction, reliability of information, and ethical use. The study concludes that artificial intelligence should not be considered as an autonomous system replacing the teacher, but rather as a supportive tool used under the pedagogical guidance of the teacher.