Görsel sanatlarda glitch, kontrol ve rastlantı estetiği
Glitch, control, and the aesthetics of chance in visual arts
  1. Tez No: 1020691
  2. Yazar: İREM KARAGÖZ TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin gelişimiyle görsel sanatlarda yeni ifade biçimleri ortaya çıkmış, teknik arıza ve sistem hatalarını estetik bir dile dönüştüren glitch bu dönüşümün önemli unsurlarından biri olmuştur. Başlangıçta rastlantısal bir bozulma olarak ortaya çıkan glitch, zamanla sanatçılar tarafından bilinçli biçimde üretilen ve manipüle edilen bir görsel ifade aracına dönüşmüştür. Bu tezde, görsel sanatlarda glitch üretimini rastlantı ve kontrol kavramları bağlamında incelenmesi amaçlamıştır. Çalışmada, glitch'in öngörülemeyen hatalardan ibaret olmadığı, sanatçının teknik bilgisi, estetik tercihleri ve müdahaleleri doğrultusunda şekillenen bir üretim süreci olduğu savunulmaktadır. Araştırma kapsamında glitch kavramının kuramsal çerçevesi ele alınmış, seçilmiş sanatçı ve eserler analiz edilmiş ve dijital ortamda üretilen glitch görüntülerinin resim yüzeyine aktarılmasıyla gerçekleştirilen uygulamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of digital technologies, new forms of expression have emerged in visual arts, and glitch — which transforms technical malfunctions and system errors into an aesthetic language — has become one of the significant elements of this transformation. Initially appearing as random distortions, glitches have evolved into a visual expression tool that artists deliberately produce and manipulate. This thesis examines glitch production in visual arts within the context of randomness and control. It argues that glitch is not merely composed of unpredictable errors but represents a production process shaped by the artist's technical knowledge, aesthetic preferences, and conscious interventions. Within this scope, the theoretical framework of glitch is discussed, selected artists and works are analyzed, and practical studies involving the transfer of digitally generated glitch images onto painting surfaces are evaluated.