Soduz, audio visual noise project
Soduz, görsel işitsel gürültü projesi
  1. Tez No: 208429
  2. Yazar: GÜRKAN MARUF MIHÇI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Günümüz sanatı ve tasarımında, özellikle bilgisayarın sanata, müzige, sese ve tasarıma girmesiyle, sanatçılar ve tasarımcılar gürültüyü bir kaynak olarak kullanmaya basladılar, ve bununla birlikte gürültü estetigi ortaya çıktı. Ses örnekleri, tekrar düzenlenen canlı sesler, sinyal isleme sistemleri, sanal stüdyo teknolojileri v.b. Tüm bu sistemler insan ve teknoloji arasında degisik etkilesimler yapmakta. Bunlardan bazıları laptop music, intelligent dance music (IDM), glitch, microsund, noise and breakcore olarak adlandırılmakta olmalarına ragmen, bunlardan çogu parçalarında gürültüyü yaratıcı bir kanyak olarak kullanmakta. Bu çalısmanın meydana çıkma amacı görsel ve isitsel gürültüyü arastırmak ve degerlendirmek, ve görsel ve isitsel disiplinlerdeki gürültünün etkilerini belirlemek. Buna göre, Bu çalısma, gürültüyü bir kaynak olarak kullanarak, bu disiplinlerde isler üretmek, ve ayrıca, gürültüyü yersiz yurtsuz bir ses ve görüntü olarak tanımlamak.
Özet (Çeviri)
In contemporary field of art and design, especially after the injection of computer into the artistic production process of art, music, sound and design, artists and designers had begun to use noise as a source thus the noise aesthetics emerged. Samples, re-arrangements of live sounds, signal processing systems, virtual studio technologies and many other systems provide different interactions between music and human. Some of those pieces produced via those systems are called laptop music, intelligent dance music (IDM), glitch, microsound, noise and breakcore; in this wide range of genres, noise as a creative source becomes their common feature. This study emerged to research and examine audiovisual noise, as well as to determinate the effects of noise in aural and visual disciplines. In addition to that, the project, the practical outcome of this study, consists of a set of works in the range of those disciplines by employing noise as a source; noise here is defined as a form which is constituted by deterritorialized sounds and images. The content of the project is derived from the analysis generated in this research; therefore it is a composition of works in both audio and visual formats.