Bilişim sektörü çalışanlarının tasarım odaklı düşünme zihniyetininbireysel yenilikçilik üzerindeki etkisi
The impact of design thinking mindset on individual innovativeness of it professionals
- Tez No: 1020695
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ALEV ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bilişim sektörü çalışanlarının tasarım odaklı düşünme zihniyetlerinin, onların bireysel yenilikçilikleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tasarım odaklı düşünme zihniyeti; karmaşık problemlere karşı empatik, deneysel ve yaratıcı çözümler üretilmesini sağlayan, belirsizliğe karşı toleransı artıran stratejik bir bilişsel ve davranışsal temel olarak tanımlanmaktadır (Brown, 2008; Carlgren ve ark., 2016; Liedtka, 2015; Vignoli ve ark., 2023). Araştırma amacı doğrultusunda, tasarım odaklı düşünme zihniyetinin bireysel yenilikçilik üzerindeki etkisini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymak amacıyla yapısal eşitlik modeli (YEM) oluşturulmuştur. Oluşturulan hipotetik modelde, temel araştırma sorusuna dayalı olarak değişkenler arasındaki yapısal ilişkiler LISREL 8.80 yazılımı aracılığıyla sınanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Siemens Türkiye bünyesinde görev yapan bilişim sektörü çalışanları oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanan ve geçerlik/güvenirlik çalışmaları tamamlanan“Tasarım Odaklı Düşünme Zihniyeti Ölçeği”ile Kılıçer ve Odabaşı (2010) tarafından alanyazına kazandırılan“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulguları, kurgulanan yapısal modelin doğrulandığını ve tasarım odaklı düşünme zihniyetinin bireysel yenilikçilik üzerinde istatistiksel açıdan pozitif ve oldukça yüksek düzeyde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu (β = .91) ortaya koymuştur. Bireysel yenilikçilik değişkeninde görülen toplam varyansın %82'si (R2 = .82) tasarım odaklı düşünme zihniyeti tarafından açıklanmıştır. Araştırmanın, bilişim sektöründe yenilikçiliği tetikleyen sosyal ve davranışsal becerileri teknik becerilerin ötesinde bir zihniyet temelinde ele alması yönüyle, ilgili alanyazındaki çalışmalara önemli teorik ve pratik katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of the design thinking mindset on the individual innovativeness of information technology (IT) sector employees. The design thinking mindset is defined as a strategic cognitive and behavioral foundation that enables the generation of empathetic, experimental, and creative solutions to complex problems, while increasing tolerance for ambiguity (Brown, 2008; Carlgren et al., 2016; Liedtka, 2015; Vignoli et al., 2023). In accordance with the research objective, a Structural Equation Model (SEM) was developed to reveal the impact of the design thinking mindset on individual innovativeness through a holistic approach. Within the constructed hypothetical model, the structural relationships among the variables based on the main research question were tested using LISREL 8.80 software. The study group consists of IT sector professionals employed at Siemens Turkey. For data collection, the“Design Thinking Mindset Scale,”adapted into Turkish by the researcher with established validity and reliability, and the“Individual Innovativeness Scale,”introduced to the literature by Kılıçer and Odabaşı (2010), were utilized. The research findings revealed that the proposed structural model was confirmed, and the design thinking mindset has a statistically positive and highly significant effect on individual innovativeness (β = .91). Furthermore, 82% of the total variance in the individual innovativeness variable (R2 = .82) was explained by the design thinking mindset. By addressing the soft skills that trigger innovativeness in the IT sector through a mindset-based perspective rather than merely focusing on technical skills, this research is anticipated to provide significant theoretical and practical contributions to the literature.