Otizm spektrum bozukluğu olan genç kızların/kadınların birincilbakıcılarının genital hijyene ilişkin değerlendirmeleri
Assessments for genital hygiene among primary caregivers ofgirls/women with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 1020714
  2. Yazar: FATMA SEMİHA SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAY OLÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada birincil bakıcıların; genital hijyen davranışlarına ilişkin tanımlamalarının; yakını oldukları OSB olan genç kızların/kadınların genital hijyen davranışlarını sergileme düzeylerine ve sergilerken yaşadıkları güçlüklere ilişkin görüş ve değerlendirmelerinin ve söz konusu bu davranışların öğretimine ilişkin deneyim ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel araştırma modeliyle desenlenmiş, 12 yaş ve üzerindeki OSB olan genç kızların/kadınların birincil bakıcıları ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin her bölgesi ve 21 farklı şehirde ikamet eden 79 katılımcıdan araştırmacılar tarafından tasarlanan OSB Olan Genç Kızların/Kadınların Birincil Bakıcılarının Genital Hijyen Davranışlarına İlişkin Bilgi, Deneyim ve Gereksinimlerini Belirleme Anketi aracılığıyla 13 ay boyunca veri toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel olarak analiz edilerek frekans ve yüzde hesaplaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda genital hijyen davranışlarına ilişkin OSB olan genç kızların/kadınların birincil bakıcılarının sınırlı bilgi ve öğretim sunma deneyimine sahip oldukları, yakını oldukları OSB olan genç kızların/kadınların genital hijyen davranışlarını sergilerken çeşitli güçlüklerle karşılaştıklarını ve desteğe gereksinim duyduklarını ifade ettikleri, genellikle bu konuda herhangi bir eğitim almadıklarını ancak eğitime de gereksinim duymadıklarını belirttikleri görülmüştür. Araştırmanın bulguları OSB olan genç kızların/kadınların genital hijyen davranışlarına ilişkin daha fazla araştırmanın gerçekleştirilmesi ve OSB olan genç kızlara/kadınlara ve birincil bakıcılarına yönelik bu konuda eğitimlerin verilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine primary caregivers' definitions of genital hygiene behaviors; their views and evaluations regarding the extent to which adolescent girls/women with ASD, for whom they provide care, perform genital hygiene behaviors, and the difficulties they experience while performing these behaviors; and their experiences and educational needs concerning the teaching of these behaviors. The study was designed using a descriptive research model and was conducted with primary caregivers of adolescent girls/women with ASD aged 12 and above. Data were collected over a 13-month period from 79 participants residing in all regions of Türkiye and 21 different cities through the“Questionnaire for Determining the Knowledge, Experiences, and Needs of Primary Caregivers of Adolescent Girls/Women with ASD Regarding Genital Hygiene Behaviors,”which was developed by the researchers. The data obtained were analyzed descriptively, and frequency and percentage calculations were performed. The findings revealed that primary caregivers of adolescent girls/women with ASD had limited knowledge and limited experience in providing instruction regarding genital hygiene behaviors. They also reported that the adolescent girls/women with ASD for whom they provided care encountered various difficulties while performing genital hygiene behaviors and needed support. In addition, the caregivers generally stated that they had not received any training on this issue; however, they also reported a low level of need for training. The findings indicate the need for further research on genital hygiene behaviors among adolescent girls/women with ASD and for educational programs addressing this issue for both adolescent girls/women with ASD and their primary caregivers.