12-14 yaş futbol oyuncularının anaerobik güç, sürat, çeviklik, denge performanslarının karşılaştırılması
Comparison of anaerobic power, speed, agility, balance performances of 12-14 years old football players
- Tez No: 943051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR GÜLFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma 12-14 Yaş Futbol Oyuncularının Anaerobik Güç, Sürat, Çeviklik, Denge Performanslarının Karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın araştırma grubu, İstanbul ilinde ikamet eden, İstanbul Başakşehir Spor Parkında futbol oynayan 128 genç erkek katılımcıdan oluşmuştur. Araştırma grubu farklı zamanlarda belirlenen çeviklik becerisi zigzag, denge becerisi flamingo, anaerobik güç değerleri ise sıçrama ve sürat performans testlerini gerçekleştirmiştir. Testler Başakşehir spor tesisinde bulunan spor kompleksine ait futbol sahasında uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, 12 yaş katılımcıların kilo ve boy değerleri ile VKİ arasında, VKİ ile kilo, 10 mt. ve 20 mt. Sürat arasında, çeviklik ile 10 mt. ve 20 mt. Sürat arasında pozitif yönlü, uzun atlama ile 20 mt. Sürat ve çeviklik arasında negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the anaerobic power, speed, agility and balance performances of 12-14 year old football players. The research group of the study consisted of 128 young male participants residing in Istanbul province and playing football in Istanbul Başakşehir Sports Park. The research group performed the agility skill zigzag, balance skill flamingo and anaerobic power values jump and speed performance tests determined at different times. The tests were applied on the football field of the sports complex located in Başakşehir sports facility. According to the findings of the study, a positive relationship was determined between the weight and height values of the 12 year old participants and BMI, between BMI and weight, 10 m. and 20 m. speed, between agility and 10 m. and 20 m. speed, and between long jump and 20 m. speed and agility.