Cerrahi alan enfeksiyonları hemşirelik çalışmalarında bibliyometrik değerlendirme
Bibliometric assessment in nursing studies on surgical site infections
- Tez No: 1020776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Cerrahi alan enfeksiyonları, mortalite, morbidite, hastanede yatış süresi ve sağlık harcamalarının artmasına neden olan en önemli sağlık ilişkili problemlerden biridir. Bu çalışma cerrahi alan enfeksiyonları ile ilgili hemşirelik çalışmalarının ilerlemele-rine genel bakış sağlamak amacıyla bibliyometrik analiz türünde gerçekleşmiştir. Arama motoru olarak Web of Science seçildi ve çalışmalarının Arama motoru Ka-sım 2025 tarihinde tarandı. Veri analizinde Bibliometrix R paketi içinde biblios-hiny" uygulaması kullanıldı. Mevcut araştırmaya 1975-2025 yılları arasında 56214 çalışma dahil edildi. Konu ile ilgili en çok yayın yapan ülke ABD (Amerika Birle-şik Devletleri) olarak görünmektedir. En yüksek atıf alan ABD olarak görünmek-tedir. Hemşirelik alanındaki cerrahi alan enfeksiyonları konusunda yapılan çalışma-lar incelendiğinde, bu alanda en yoğun tekrarlanan kelimeler; önleme, bakım, risk faktörleri, yönetim, komplikasyonlar, cerrahi, mortalite, enfeksiyon, uygulama reh-berleri, prevelans, ve etki olarak belirlendi. Çalışmanın küresel ölçekte hemşirelik araştırma alanındaki cerrahi alan enfeksiyonu konulu çalışmalardaki genel dokuyu, eğilimi ve tartışmaları ortaya koyması adına önemli bilgiler sunacağı düşünülmek-tedir.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections (SSIs) are among the most significant healthcare-associated problems, leading to increased mortality, morbidity, prolonged hospital stay, and rising healthcare costs. This study was conducted as a bibliometric analysis to provide an overview of the progress in nursing research related to surgical site infections. The Web of Science database was selected as the search engine, and the search was conducted in November 2025. Data analysis was performed using the Biblioshiny application within the Bibliometrix R package. A total of 56,214 publications published between 1975 and 2025 were included in the analysis. The United States was identified as the country with the highest number of publications and the highest number of citations on this to-pic. When examining nursing studies on surgical site infections, the most frequently re-curring keywords were prevention, care, risk factors, management, complications, sur-gery, mortality, infection, practice guidelines, prevalence, and impact. This study is expected to provide important insights into the overall landscape, trends, and scholarly discussions of nursing research on surgical site infections at a global level