Cerrahi alan enfeksiyonlarının önlenmesine yönelik hemşirelik uygulamaları ölçeği geliştirilmesi
Development of nursing practices scale for the prevention of surgical site infection
  1. Tez No: 889495
  2. Yazar: FADİME TORU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Cerrahi alan enfeksiyonları, sterilizasyon yöntemleri, cerrahi teknikler, antibiyotik proflaksisindeki ilerlemelere rağmen günümüzde hala güncel sorunlarından birini oluşturmaktadır. Hasta bireylere en fazla uygulama yapan sağlık çalışanları olan hemşirelerin cerrahi alan enfeksiyonunu kontrol altına almaya ve önlemeye ilişkin kanıt temelli uygulamalarını değerlendiren, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ölçme araçlarına gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma hemşirelerin cerrahi alan enfeksiyonlarını önlemeye ilişkin bilgilerinin ve kullandıkları kanıt temelli uygulamalarının belirlenmesine yönelik ölçek geliştirilmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırmanın, ilk aşamasında ölçek maddelerinden havuz oluşturmak amacıyla literatür incelenerek 38 maddeden oluşan taslak ölçek hazırlanmıştır. Daha sonra 10 uzman tarafından incelenen taslak ölçeğe içerik geçerliği yapılarak, ölçek 33 maddelik son halini almıştır. Oluşturulan ölçeğe el hijyeni, asepsi-antisepsi uygulamaları ve cerrahi alan enfeksiyonlarını önlemek için hastaya uygulanan girişimlere yönelik önemli uygulamalar eklenmiştir. İkinci aşamada ise üniversite hastanesi ile eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 320 hemşire ile ölçek güvenirliği ve geçerliği yapılmıştır. Buna ek olarak 30 hemşire ile test tekrar test analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda 5'li Likert tipi ölçek olarak değerlendirilen 33 maddeye sahip ölçek, 'asepsi ile ilişkili uygulamalar' ve 'hasta ile ilişkili uygulamalar' olarak 2 alt boyutu içermektedir (α = 0,88). Alt boyutlarda Cronbach alfa değeri 'asepsi ile ilişkili uygulamalar' için 0,87 ve 'hasta ile ilişkili uygulamalar' için 0,86'dır. Ortalama toplam puan 187,43 ± 54,14 ve alt ölçeklerin ortalaması asepsi ile ilişkili uygulamalar 107,21 ± 37,23 ve hasta ile ilişkili uygulamalarda 80,22 ±16,91`dir. Yapılan analiz ve değerlendirme sonucunda geliştirilen 'Cerrahi Alan Enfeksiyonlarının Önlenmesine Yönelik Hemşirelik Uygulamaları Ölçeği'nin güvenirliği ve geçerliği doğrulanmıştır. Bu ölçek, cerrahi alandaki hemşirelik uygulamalarını belirlemek ve cerrahi alan enfeksiyonlarını önlemek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections still constitute one of the current problems today, despite the advances in sterilization methods, surgical techniques, and antibiotic prophylaxis. There is a need for measurement tools with validity and reliability studies that evaluate the evidence-based practices of nurses, who are the healthcare professionals who perform the most treatments on sick individuals, regarding controlling and preventing surgical site infection. For this reason, this study was conducted descriptively, cross-sectionally, and methodologically to develop a scale to determine nurses' knowledge about preventing surgical site infections and their evidence-based practices. In the first stage of the research, a draft scale consisting of 38 items was prepared by reviewing the literature to create a pool of scale items. Later, content validity was performed on the draft scale, which was examined by 10 experts, and the scale took its final form with 33 items. Important practices for hand hygiene, asepsis-antisepsis practices, and interventions applied to patients to prevent healthcare-associated infection were added to the created scale. In the second stage, the validity and reliability of the scale were conducted with 320 nurses working in a university hospital and a training and research hospital. In addition, a test-retest analysis was conducted with 30 nurses. The scale, which has 33 items and was evaluated as a 5-point Likert-type scale as a result of factor analysis, includes 2 sub-dimensions as 'asepsis-related practices' and 'patient-related practices' (α = 0.88). Cronbach's alpha value in the sub-dimensions is 0.87 for 'aseps-related practices' and 0.86 for 'patient-related practices'. The average total score is 187.43 ± 54.14 and the average of the subscales is 107.21 ± 37.23 in asepsis-related practices and 80.22 ± 16.91 in patient-related practices. As a result of the analysis and evaluation, the reliability and validity of the 'Nursing Practices Scale for the Prevention of Surgical Site Infection' was confirmed. This scale can be used to determine nursing practices in the surgical field and to prevent healthcare-associated infections.