2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın okuryazarlık becerileri bakımından incelenmesi ve Türkçe öğretmenlerinin konuya ilişkin görüşleri
2024 Examination of Secondary Scholl Turkish Curriculum in terms of literacy skills and Turkish teachers' opinios on the subject
  1. Tez No: 1020802
  2. Yazar: ROJDA BATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KARASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bilgi kaynaklarının oldukça arttığı günümüzde bireylerin doğru bilgiye ulaşabilen, bilgiyi yorumlayabilen ve bilgiyi doğru biçimde karşı tarafa aktarabilen bir yapıya sahip olması beklenmektedir. Bu noktada çeşitli okuryazarlık becerilerini günlük hayatında işe koşabilen kişilerin yetiştirilmesinin önemli olduğu ifade edilebilir. Çağın gereklilikleri dâhilinde geçmişten günümüze birçok öğretim programının uygulamaya konulduğu bilinmektedir. Uygulanan programlardan sonuncusunun Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli olduğu belirtilebilir. Bütünleşik bir eğitimi ön plana çıkaran ilgili program, Türkçe dersi için“2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı”adı ile yayımlanmıştır. Söz konusu program incelendiğinde çeşitli bölümlerde okuryazarlık becerilerine de yer verildiği görülmüştür. Bahsedilen durumdan hareketle bu araştırmada, 2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın okuryazarlık becerileri anlamında incelenmesi ve Türkçe öğretmenlerinin ilgili öğretim programında yer alan okuryazarlık becerilerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilgili programın; temalar, sınıf düzeyleri, öğrenme çıktılarına yönelik hazırlanan yaşantı çerçeveleri ve öğretmen görüşleri bakımından nasıl ele alındığını ortaya koyacak nitelikte çeşitli incelemeler yapılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni ve doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma nesnesini 2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise 2024-2025 eğitim öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesinde hâlihazırda görev yapan 30 Türkçe öğretmeni oluşturmuştur. Amaçsal örnekleme yöntemleri içerisinde yer alan maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle, farklı sosyoekonomik düzeylerdeki üç ortaokulda görev yapan öğretmenler çalışma grubunda yer almıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında doküman analizinin ve görüşme tekniğinin kullanılması tercih edilmiştir. Görüşme verilerinin elde edilmesinde ise veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi, içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliğinin sağlanabilmesi adına öğretmenlerin ifadeleri doğrudan alıntı şeklinde çalışmada yer almıştır. Araştırma sonucunda, 2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı içerisinde okuryazarlık becerilerine; sınıf düzeyleri açısından sarmal bir yapı gözetilerek yer verildiği, sınıf seviyesi arttıkça çeşitli okuryazarlık becerilerinin işe koşulduğu tespit edilmiştir. Temalar açısından okuryazarlık türlerine tema isimleri ile ilişkili olabilecek nitelikte yer verildiği ve bilgi okuryazarlığı (OB1.), dijital okuryazarlık (OB2.), görsel okuryazarlığı (OB4.) ve veri okuryazarlığının (OB7.) her temada bulunduğu ortaya çıkmıştır. Öğrenme çıktıları bakımından okuryazarlık becerileri incelendiğinde ise yaşantı çerçeveleri içerisinde okuryazarlık becerilerinin yer aldığı ancak sınırlı sayıda okuryazarlık türünün bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, okuryazarlık becerileri bağlamında anlama becerilerine yönelik öğrenme çıktılarının, anlatma becerilerine yönelik öğrenme çıktılarına göre daha az sayıda olduğu tespit edilmiştir. 2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı içerisinde bulunan okuryazarlık becerilerine yönelik öğretmen görüşleri değerlendirildiğinde olumlu görüşlerin yanında bazı eksik noktaların da söz konusu olduğu ifade edilmiştir. Buna göre programın öğrenci merkezli olması, içerisinde bulunan okuryazarlık becerilerinin geniş kapsamlı düşünmeye olanak sağlaması, okuryazarlıkların öğrencilerin iletişim becerilerinin güçlendirilmesine katkı sunması öğretmenlerin olumlu yöndeki değerlendirmeleri arasındadır. Öte yandan programdaki okuryazarlıkların kazandırılması açısından zamanın yetersiz olması, sınıf mevcutlarının fazlalığı, sınıflarda materyal eksikliğinin yaşanması, programda yer alan okuryazarlık türlerinin bazı öğretmenler tarafından yeterli bulunmaması, süreçte veli desteğinin yetersiz olduğunun ifade edilmesi, ders kitaplarında bulunan metinlerin ve etkinliklerin etkililiğinin yeterli görülmemesi gibi eksikliklerin de mevcut olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Geliştirilmesi gerekli görülen bu noktalara ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur. İfade edilen kapsamda bu araştırmanın 2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı içerisinde bulunan okuryazarlık becerilerine ve Türkçe öğretmenlerinin okuryazarlık becerilerine yönelik algılarına dair mevcut durumun ortaya konulması bakımından alanyazına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where information sources have proliferated, individuals are expected to possess the ability to access accurate information, interpret it, and convey it effectively to others. In this context, it is important to cultivate individuals who can apply various literacy skills in their daily lives. It is well known that, in line with the demands of the modern era, numerous educational programs have been implemented from the past to the present. It can be noted that the most recent of these implemented programs is the Turkey Century Education Model. This program, which prioritizes integrated education, was published under the title“2024 Middle School Turkish Language Curriculum”for the Turkish language course. Upon examining the program in question, it is observed that literacy skills are also addressed in various sections. Based on this situation, the aim of this study is to examine the 2024 Middle School Turkish Language Curriculum in terms of literacy skills and to determine Turkish language teachers' views regarding the literacy skills included in the curriculum. In line with this objective, various analyses were conducted to reveal how the curriculum addresses literacy skills in terms of themes, grade levels, experiential frameworks designed for learning outcomes, and teacher perspectives. The study employed the phenomenological research design and document analysis, both of which are qualitative research methods. The subject of the study is the 2024 Middle School Turkish Language Curriculum. The study group consisted of 30 Turkish language teachers currently working in the Efeler district of Aydın Province during the 2024–2025 academic year. Using the maximum diversity sampling method, which is one of the purposive sampling methods, teachers working at three middle schools with different socioeconomic levels were included in the study group. Document analysis and interview techniques were preferred for the collection of research data. To collect interview data, a semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. Data analysis was conducted using content analysis. To ensure the validity and reliability of the study, the teachers' statements were included in the study as direct quotations. The research findings indicate that literacy skills are incorporated into the 2024 Middle School Turkish Language Curriculum within a spiral structure across grade levels, with various literacy skills being applied as students advance through the grades. In terms of themes, literacy types were included in a manner potentially related to theme names, and it was found that information literacy (OB1), digital literacy (OB2), visual literacy (OB4), and data literacy (OB7) were present in every theme. When literacy skills were examined in terms of learning outcomes, it was found that while literacy skills are present within experiential frameworks, only a limited number of literacy types are included. Additionally, it was observed that learning outcomes related to comprehension skills are fewer in number compared to those related to expression skills. When evaluating teachers' views on literacy skills included in the 2024 Middle School Turkish Language Curriculum, it was noted that while there were positive views, certain shortcomings were also present. Accordingly, the program's student-centered approach, the fact that the literacy skills included in it facilitate broad-ranging thinking, and the contribution of literacy skills to strengthening students' communication skills are among the positive evaluations made by teachers. On the other hand, it was concluded that there are shortcomings such as insufficient time to develop the literacy skills outlined in the curriculum, overcrowded classrooms, a lack of materials in classrooms, some teachers finding the types of literacy included in the curriculum insufficient, the lack of parental support during the process, and the texts and activities in textbooks being deemed ineffective. Various recommendations have been proposed regarding these areas identified as needing improvement. Within the scope of this study, it is believed that this research will contribute to the existing literature by revealing the current state of literacy skills within the 2024 Middle School Turkish Language Curriculum and Turkish teachers' perceptions of these literacy skills.