Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde birleşik zamanlı fiillerin öğretimi ve öğretimine yönelik etkinlik oluşturma
Teaching Turkish as a foreign language teaching and teaching verbs united against time creating an event
- Tez No: 381515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde birleşik zamanlı fiillerin alana kaynaklık eden kitaplarda nasıl öğretildiği ile ilgili taramanın yapılması; birleşik zamanlı fiillerin öğretilmesine yönelik konu anlatımı ve etkinlik hazırlanmasıdır. Günümüzde yabancı dil öğretim ilkeleri dört temel beceriyi geliştirirken dile ait kurallar manzumesi olan dil bilgisi öğretiminin de aynı anda verilmesi gerektiği zorunluluğunu karşımıza çıkarmaktadır. Bu bakımdan yabancı dil öğretimi bir bütün olarak ele alınmaktadır. İşte bu durumdan yola çıkarak konu anlatımı ve etkinlikler“iletişimsel yeti”yi geliştirmeye yönelik olarak anlam özellikleri çerçevesinde, temel dil bilgisi kuralları da gözetilerek ele alınmıştır Çalışmada öncelikle yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi, birleşik zamanlı fiillerin Türkiye Türkçesindeki yeri, etkinlik temelli öğretimin gerekliliği ve çalışamaya kaynaklık eden Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metni ile ilgili teorik bilgi verilmiştir. Daha sonra yabancı dil olarak Türkçenin öğretimde kullanılan Ankara TÖMER Yeni Hitit Yabancılar için Türkçe 2, 3 (2009, Ankara) , Gazi TÖMER Yabancılar için Türkçe Dilbilgisi (2006, Ankara), Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Seti, B2 Ders Kitabı (Ankara, 2014), İstanbul Yabancılar için Türkçe Ders Kitabı B2 Ders Kitabı (İstanbul, 2012), DİLSET Yayınları, Lale Türkçe Öğretim Seti, Lale Ders Kitabı 3 (İstanbul, 2012), İzmir Yabancılar için Türkçe Ders Kitabı A2 (İzmir, 2009) kitapları incelenmiştir. En son olarak da özgün olarak hazırlanılan birleşik zamanlı fiillerin öğretimi hakkında konu anlatımı ve sırasıyla dört temel dil becerisini (Dinleme, okuma, yazma ve konuşma) geliştirmeye yönelik B1 ve C2 seviyesinde etkinliklerin yer aldığı çalışmalar hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design teaching metdods and creating activities for instruction of conjugate-time verbs via researching reference books of teaching Turkish as a foreign language. Today, while foreign language teaching principles develops four basic skills (listening, reading, writing and speaking), it also shows up the need of simultaneous teaching of grammer, collection of linguistic rules, as an obligation. In this regard, teaching foreign language is handled as a whole with all its components. Based on this approach, teaching methods and activities are studied to aim to develop“communicative competence”within the fundamental grammar rules frame. Teoric information about Teaching of Turkey Turkish, status of conjugate-time verbs in Turkey Turkish, requirement of activity-based teaching and Common Frame Text For Teaching European Languages, main resource for the study, are initially presented. Afterwards, Ankara TÖMER New Hittite Tukish For Foreigners 2, 3 (2009, Ankara), Gazi TÖMER Turkish Grammar For Foreigners (2006, Ankara), Yunus Emre Institute Turkish Instruction Set, B2 Text Book (İstanbul, 2012), DİLSET Publications, Lale Turkish Instruction Set, Lale Text Book 3 (İstanbul, 2012), İzmir Turkish Text Book For Foreigners A2 (İzmir, 2009), which are used for instruction of Turkish to foreigners, are analyzed. Finally, lecturing methods of instructing conjugate-time verbs and B1 and C2 level activies which aim to develop four basic skills of language (listening, reading, writing and speaking) are presented.