Python uygulamaları ile lorentz geometrisine giriş
Introduction to lorentz geometry with python applications
- Tez No: 1020823
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TALAT SARIAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın giriş kısmıdır. Bu bölümde Lorentz geometrisinin tarihsel gelişimi ele alınmış, Lorentz ve Minkowski hakkında bilgi verilmiş ve Lorentzuzayının diferansiyel geometri ile matematiksel fizik açısından önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde çalışmada sıklıkla kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde Lorentz skaler çarpımı, Lorentz normu, vektör türleri, Lorentz vektörel çarpımı, hiperbolik açı ve nedensel karakter gibi temel kavramlar hem teorik hem de Python programlama dili yardımıyla hesaplamalı olarak incelenmiştir. Ayrıca Lorentz metriğinden doğan geometrik yapıların iki ve üç boyutlu görselleştirmeleri gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde ise eğriler teorisine giriş yapılarak parametrik eğrinin formel tanımı verilmiş, Frenet çatısının farklı türleri incelenmiş ve eğrilik, burulma, enerji fonksiyonu gibi temel kavramlar ele alınmıştır. Genel anlamda, çalışma boyunca verilen teorik yapıların hemen ardından ilgili Python kodlarına yer verilerek Lorentz geometrisinin bilgisayar destekli ve uygulamalı biçimde incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. The first chapter is the introduction part of the study. In first chapter, the historical development of Lorentz geometry is discussed, information about Lorentz and Minkowski is presented, and the importance of Lorentz space in terms of differential geometry and mathematical physics is explained. In the second chapter, the fundamental definitions and theorems frequently used throughout the study are given. In second chapter, basic concepts such as the Lorentz inner product, Lorentz norm, vector types, Lorentz vector product, hyperbolic angle, and causal character are investigated both theoretically and computationally with the help of the Python programming language. In addition, two- and three-dimensional visualizations of the geometric structures arising from the Lorentz metric are presented. In the third chapter, an introduction to the theory of curves is given, the formal definition of a parametric curve is introduced, different types of Frenet frames are examined, and fundamental concepts such as curvature, torsion, and the energy functional are discussed. In general, by presenting the related Python codes immediately after the theoretical structures throughout the study, it is aimed to examine Lorentz geometry in a computer-assisted and applied manner.