365 Gün Öykü Serisi'nin sosyal duygusal öğrenme becerileri açısından incelenmesi
An examination of the 365 Days Story Series in terms of social-emotional learning skills
  1. Tez No: 1020824
  2. Yazar: İPEK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün (2023) okul öncesi dönem çocuklarına yönelik bir çalışması olan“365 Gün Öykü'' serisinde yer alan öykü kitaplarında sosyal duygusal öğrenme becerilerine ne ölçüde yer verildiğinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışma, erken çocukluk döneminde kitapların sosyal duygusal gelişimi desteklemedeki rolünden hareketle hazırlanmış ve seride yer alan öykülerin benlik, sosyal yaşam ve ortak/birleşik beceriler olarak sınıflandırılan sosyal duygusal becerileri içerme durumunu ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Bu kapsamda seride yer alan kitaplar, sosyal duygusal öğrenme alanyazınında tanımlanan beceri kategorileri doğrultusunda sistematik biçimde incelenmiştir. Araştırma Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve ”365 Gün Öykü" başlığıyla yayımlanan kitap serisindeki 32 öykü kitabı ile sınırlandırılmıştır. Metinlerin incelenmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyal Duygusal Öğrenme Kontrol Listesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel veri analizi yapılmış, kitaplarda yer alan metinler sosyal duygusal öğrenme becerileri kapsamında incelenmiştir. Araştırma bulguları, öykü kitaplarında öz düzenleme, öz farkındalık, iletişim, iş birliği ve sorumlu karar verme becerilerine ağırlık verildiğini; öz yansıtma, sosyal farkındalık, esneklik ve uyum becerilerinin ise daha sınırlı düzeyde kaldığını göstermektedir. Bununla birlikte, eserlerdeki görsellerin metinlerle güçlü bir uyum içinde olduğu ve amaçlanan sosyal duygusal becerileri etkili bir şekilde desteklediği sonucuna varılmıştır. 365 Gün Öykü Serisi'nde yer alan öykülerin sınıf içi sosyal duygusal öğrenme etkinlikleriyle ilişkilendirilerek kullanılması önerilmektedir. Araştırmacılar için ise farklı öykü türleriyle karşılaştırmalı çalışmaların yapılması ve serinin uygulamadaki etkisinin deneysel yöntemlerle incelenmesi yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the extent to which social-emotional learning skills are included in the storybooks of the“365 Days of Stories”series, a 2023 initiative by the General Directorate of Basic Education aimed at preschool children. The study was designed based on the role of books in supporting social-emotional development during early childhood. It aims to reveal the inclusion of social-emotional skills—categorized as self, social life, and shared/integrated skills—within the stories of the series. Document analysis, a qualitative research method, was employed in the study. In this context, the books in the series were systematically examined in accordance with the skill categories defined in the social-emotional learning literature. The research is limited to 32 storybooks within the series prepared by the General Directorate of Basic Education and published under the title“365 Days of Stories”. A Social-Emotional Learning Checklist developed by the researcher was used to examine the texts. Qualitative data analysis was conducted, and the texts within the books were evaluated within the scope of social-emotional learning skills. The research findings indicate that the storybooks place a strong emphasis on self-regulation, self-awareness, communication, cooperation, and responsible decision-making skills; whereas self-reflection, social awareness, flexibility, and adaptability skills remain at a more limited level. Furthermore, it was concluded that the visuals in the works are in strong harmony with the texts and effectively support the targeted social-emotional skills. It is recommended that the stories in the“365 Days of Stories”series be utilized in connection with in-class social-emotional learning activities. For researchers, suggestions have been made to conduct comparative studies with different story genres and to investigate the practical impact of the series through experimental methods.