Symbolic mathematics with python
Python ile sembolik matematik uygulamaları
- Tez No: 479199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Python programlama dili son yıllarda oldukça popular olmuş bir programlama dilidir. SymPy ise Python dili ile yazılmış kaynak kodları geliştiriciler için açık olan bilgisayar tabanlı cebirsel bir Python kütüphanesidir. Bu yapı oluşturulurken temelde odaklanılan noktalar kolay ulaşılabilir ve kullanılabilir olması, esnek olması ve interaktif bir şekilde kullanılabilmesidir. Bu sayılan özellikler zaten SymPy dilini özellikle bilimsel Python modülleri arasında oldukça popular hale getirmişlerdir. Yapılan bu çalışma SymPy dilinin genel mimarisini, detaylı kullanımını ve özelliklerinin uygulamalarını içermektedir. Ayrıca matematiksel uygulamalar ve örneklerle SymPy dilinin yapısının daha iyi anlaşılması yazılan uygulamalar ile sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Python has been a very popular programming language in recent years. SymPy is an open source. Python library which has been developed aiming extensibility, easy usage and accessibility. These characteristics have made SymPy a popular symbolic scientific library in the world of mathematics. In this work, the main aim is presenting the main features of SymPy, giving a detailed description of its features, and a discussion of selected submodules. The solutions to the provided suplementary problems are also going to help in a deep understanding of the deteails of the architecture and the features of SymPy.