İklim değişikliği bağlamında demiryolu altyapılarında termal gerilimlerin yönetimi ve yansıtıcı kaplamaların performans analizi
Management of thermal stresses in railway infrastructure and performance analysis of reflective coatings in the context of climate change
- Tez No: 1020874
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, ulaşım altyapıları üzerinde artan termal ve çevresel riskler oluşturarak demiryolu sistemlerinin güvenliği ve sürekliliği açısından önemli bir tehdit haline gelmiştir. Özellikle sürekli kaynaklı ray (Continuous Welded Rail – CWR) sistemlerinde artan sıcaklıklar, raylarda eksenel basınç gerilmelerinin yükselmesine ve lateral burkulma riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu durum, demiryolu işletmelerinde hız kısıtlamaları, bakım maliyetlerinde artış ve hizmet kalitesinde düşüş gibi önemli operasyonel ve ekonomik sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada, iklim değişikliği koşulları altında demiryolu altyapılarında termal gerilimlerin azaltılması amacıyla yansıtıcı yüzey kaplamalarının etkinliği deneysel ve teorik olarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, Ankara–Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattında seçilen bir pilot bölgede ray yüzey sıcaklıkları boyasız, mevcut boyalı ve yeni yansıtıcı kaplama uygulanmış raylar üzerinde saha ölçümleri ile izlenmiştir. Sıcaklık verileri, kızılötesi sensörler ve veri toplama sistemleri kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen saha verileri, sürekli kaynaklı ray sistemlerinin termo-mekanik davranışını temsil eden teorik modeller ile analiz edilmiştir. MATLAB ortamında geliştirilen model ile ray sıcaklığına bağlı eksenel gerilmeler, kritik burkulma sıcaklığı ve ray nötr sıcaklığı parametreleri hesaplanmıştır. Deneysel sonuçlar, yansıtıcı kaplamaların ray yüzey sıcaklığını anlamlı ölçüde düşürdüğünü ve buna bağlı olarak termal gerilmelerde kayda değer azalmalar sağladığını göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları, yansıtıcı yüzey kaplamalarının demiryolu altyapılarında iklim değişikliğine uyum için düşük maliyetli ve uygulanabilir bir adaptasyon yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçların, demiryolu altyapı tasarım kriterlerinin güncellenmesine, termal risk yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine ve sürdürülebilir demiryolu işletmeciliğine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most important global environmental problems today and has significant impacts on transportation systems and infrastructure. Increases in temperature, extreme weather events, rising sea levels, and changes in precipitation patterns pose serious risks to the sustainability, safety, and operational continuity of transportation infrastructure. In particular, railway systems are among the infrastructure components most affected by climate change due to their extensive networks and physical exposure to environmental conditions. This study examines the effects of climate change on transportation infrastructure, with a focus on railway systems. Within the scope of the study, the impacts of climate change on infrastructure components such as rail tracks, bridges, tunnels, stations, and signaling systems are analyzed. Additionally, climate-related risks in the transportation sector and their potential effects on railway operations are evaluated. A comprehensive literature review is conducted to assess adaptation strategies, risk management approaches, and policies developed to increase the resilience of transportation infrastructure against climate change. The results of the study indicate that climate change poses increasing risks to the durability and reliability of railway infrastructure. Therefore, it is emphasized that climate risks should be integrated into transportation planning, infrastructure design, and management processes. This research aims to contribute to the academic literature and provide guidance for decision-makers and practitioners in developing more resilient transportation systems.