Tipik gelişim gösteren 6-10 yaş arasındaki çocukların dil ve dudak kaslarının maksimum basınç ve enduranslarının belirlenerek norm değerlerinin oluşturulması
Maximum pressure and endurance of tongue and lip muscles in typically developing children aged 6-10 years: Establishing normative values
  1. Tez No: 1020883
  2. Yazar: VELİ ŞAHNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Fizyoloji, Language and Speech Therapy, Child Health and Diseases, Physiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6-10 yaş aralığındaki tipik gelişim gösteren çocuklarda dil ve dudak kaslarının kuvvet ve endurans normlarını belirlemek ile yaş ve cinsiyetin bu parametrelere etkisini incelemektir. Kesitsel ve betimsel araştırmaya, yaş ve cinsiyetleri eşitlenmiş 128 çocuk (64 kız, 64 erkek) dâhil edilmiştir. Tipik gelişim gösteren katılımcıların Maksimum Dil Basıncı (MDİB), Maksimum Dudak Basıncı (MDUB), Dil Enduransı (DİE) ve Dudak Enduransı (DUE) ölçümleri Iowa Oral Performance Instrument (IOPI) ile alınmış; veriler ANOVA ve korelasyon testleriyle analiz edilmiştir. Yaşın yalnızca MDİB üzerinde anlamlı bir ana etkisi bulunurken; MDUB, DİE, DUE ve bileşke skorlar (MDİB × DİE, MDUB × DUE) üzerinde anlamlı etkisi saptanmamıştır. Cinsiyetin hiçbir parametrede ana etkisi bulunmazken, sadece DUE ölçümünde yaş × cinsiyet etkileşimi anlamlıdır. Endurans ölçümlerindeki geniş varyansın salt fizyolojik kapasiteden ziyade; motivasyon, rekabetçi ruh ve görevi sürdürme (pes etmeme) gibi ekstra-motor bilişsel stratejilerle ilişkili olabileceği değerlendirilmiştir. Tekrarlı ölçümlerde gözlenen performans artışları ise bu gruptaki aşinalık (familirizasyon) etkisiyle ilişkilendirilmiştir. Sadece MDİB ile MDUB arasında pozitif anlamlı korelasyon bulunmuş; kuvvet ve enduransın birbirinden bağımsız nörofizyolojik mekanizmalara dayandığı belirlenmiştir. Çalışma, Türkiye'deki 6-10 yaş grubu çocuklar için IOPI ile elde edilmiş %1, %5, %10, %25, %50, %75, %90 ve %95 persentil tablolarını sunarak pediatrik disfaji ve motor konuşma bozukluklarının (MKB) değerlendirilmesi için objektif klinik eşik değerler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the norms of strength and endurance of tongue and lip muscles in typically developing children aged 6-10 years and to examine the effects of age and gender on these parameters. The cross-sectional and descriptive study included 128 children matched for age and gender. Maximum Tongue Pressure (MTP), Maximum Lip Pressure (MLP), Tongue Endurance (TE), and Lip Endurance (LE) were measured using the Iowa Oral Performance Instrument (IOPI) and analyzed via ANOVA and correlation tests. Results indicated that age had a significant main effect only on MTP, with no significant influence on MLP, TE, LE, or composite scores (MTP × TE, MLP × LE). Sex yielded no main effect on any parameter, although a significant age-by-sex interaction was observed for LE. The wide variance in endurance measurements was attributed to extra-motor cognitive factors -such as motivation and task persistence- rather than purely physiological capacity. Additionally, gradual performance improvements across successive trials substantiated practice and familiarization effect. A significant positive correlation was found solely between MTP and MLP. The absence of correlation between strength and endurance measures suggests that they are governed by independent neurophysiological mechanisms. By presenting the 1st, 5th, 10th, 25th, 50th, 75th, 90th, and 95th percentiles derived via the IOPI for this Turkish cohort, this study equips clinicians with objective normative reference and cut-off values for evaluating pediatric dysphagia and motor speech disorders (MSDs).