Meme kanserli olgularda aksiller evrelemede 18F-FDG PET/BT'nin tanısal performansı
Diagnostic performance of 18F-FDG PET/CT in axillary staging of breast cancer patients
  1. Tez No: 1020896
  2. Yazar: UĞUR TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, herhangi bir sistemik tedavi almamış lokal/lokal ileri evre yeni tanı meme kanserli hastalarda preoperatif dönemde gerçekleştirilen 18F-FDG PET/BT görüntülemesinin aksiller lenf nodu metastazını öngörmedeki tanısal performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, 18F-FDG PET/BT'den elde edilen semikantitatif parametreler (TSUVmaks, TLR, LnSUVmaks, ALN-Kk, LnBR, LnTR, LnLR) ile tümörün histopatolojik ve immünohistokimyasal özelliklerinin aksiller metastaz varlığı ile ilişkisi analiz edilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, evreleme amacıyla preoperatif 18F-FDG PET/BT görüntülemesi yapılmış, sistemik tedavi almamış ve cerrahi olarak aksiller lenf nodu örneklemesi uygulanmış 185 hasta retrospektif olarak dahil edilmiştir. Hastaların tümöral histopatolojik ve immünohistokimyasal özellikleri, aksiller lenf nodu durumu ve 18F-FDG PET/BT verilerinden elde edilen parametreler analiz edilmiştir. Aksiller lenf nodu metastazı varlığı, cerrahi örnekleme (sentinel lenf nodu biyopsisi veya aksiller diseksiyon) sonrası patolojik olarak doğrulanmıştır. FDG PET/BT görüntülemelerinde aksiller lenf nodları görsel ve semikantitatif olarak değerlendirildikten sonra bulgular patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. PET/BT'den T SUVmaks, TLR, LnSUVmaks, ALN-Kk, LnBR, LnTR ve LnLR parametreleri kaydedildi ve bu parametreler ile aksiller lenf nodu metastaz varlığı ile ilişki istatistiksel olarak analiz edildi. Buna ek olarak histopatolojik tanı, Nottingham derecesi, patolojik T evresi, moleküler alt tip, lenfovasküler invazyon (LVI) durumu ve Ki-67 proliferasyon indeksi incelendi. Sürekli değişkenler için normallik Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi; gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U, kategorik değişkenlerde Pearson Ki-kare ve Fisher's Exact testleri kullanıldı. PET/BT parametrelerinin aksiller metastazı ayırt etmedeki tanısal gücü ROC analizi ile incelendi; eğri altı alan (AUC), duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerler hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizinde uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı ve p<0,05 değeri istatistiksel anlamlılık sınırı olarak kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 185 hastanın 78'inde (%42,2) aksiller lenf nodu metastazı saptandı. SLNB/aksiller cerrahi sonucu pozitif ve negatif gruplar karşılaştırıldığında, ALN-Kk, LN SUVmaks ve LnBR metastatik grupta anlamlı derecede yüksek bulunurken (p≤0,010), T SUVmaks, TLR ve Ki-67 açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. ROC analizinde primer tümöre ait parametreler olan T SUVmaks (AUC: 0,512) ve TLR (AUC: 0,510) aksiller metastazı öngörmede düşük tanısal değere sahipken; lenf noduna ait parametrelerden ALN-Kk (AUC: 0,658), LnTR (AUC: 0,637), LnLR (AUC: 0,698) ve özellikle LnSUVmaks (AUC: 0,712) orta düzeyde tanısal performans gösterdi. LnSUVmaks için Youden indeksine göre optimal kesim değeri 1,3 SUVbw olarak belirlendi; bu eşikte duyarlılık %71,8, özgüllük %69,2, pozitif prediktif değer 0,63 ve negatif prediktif değer 0,77 olarak hesaplandı. Bu kesim değeri altında kalan metastatik lenf nodlarının daha ince kortekse ve daha düşük LN SUVmaks, LnTR, LnBR ve LnLR değerlerine sahip olduğu gösterildi. Cihaz ve alt grup analizlerinde, Philips ve Siemens PET/BT sistemlerinde LnSUVmaks 1,3 kesim değerinin benzer düzeyde, sınırlı–orta tanısal performans sergilediği ve belirgin bir cihaz üstünlüğü olmadığı görülmüştür. SONUÇ: Preoperatif 18F-FDG PET/BT, bu çalışmada incelenen seçilmiş hasta grubunda aksiller lenf nodu metastazını saptamada özgüllüğü yüksek, duyarlılığı ise görece düşük bir yöntem olarak bulunmuştur. Primer tümöre ait metabolik parametreler aksiller metastaz öngörüsünde anlamlı katkı sağlamazken, lenf noduna özgü semikantitatif parametreler (özellikle LnSUVmaks, ALN-Kk, LnTR, LnLR ve LnBR) metastatik ve non-metastatik lenf nodlarını ayırt etmede orta düzeyde tanısal değer sunmuştur. LnSUVmaks için belirlenen 1,3 SUVbw kesim değeri, aksiller metastaz riskini artıran bir eşik olmakla birlikte, tek başına aksiller cerrahinin yerini alabilecek düzeyde bir dışlama gücü sağlamamaktadır. Bu nedenle, 18F-FDG PET/BT bulgularının aksiller evrelemede klinik muayene, diğer görüntüleme yöntemleri ve histopatolojik verilerle birlikte, tamamlayıcı bir araç olarak yorumlanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın retrospektif ve tek merkezli tasarımı ile aksilla pozitif olup neoadjuvan tedaviye yönlendirilen hastaların analize dahil edilmemiş olması nedeniyle, elde edilen bulguların tüm meme kanseri popülasyonuna genellenmesinde temkinli olunmalı; daha geniş örneklemli, prospektif ve çok merkezli çalışmalarla sonuçların doğrulanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to evaluate the diagnostic performance of preoperative 18F-FDG PET/CT in predicting axillary lymph node metastasis in newly diagnosed, local or locally advanced breast cancer patients who had not received any systemic therapy. In addition, the relationship between semiquantitative parameters obtained from 18F-FDG PET/CT (T SUVmax, TLR, LnSUVmax, ALN cortical thickness [ALN-CT], LnBR, LnTR, LnLR) and tumor histopathological and immunohistochemical characteristics and the presence of axillary metastasis was analyzed. MATERIALS AND METHODS: A total of 185 patients who underwent preoperative 18F-FDG PET/CT for staging, had not received systemic therapy, and underwent surgical axillary lymph node sampling were retrospectively included. Tumor histopathological and immunohistochemical features, axillary lymph node status, and parameters derived from 18F-FDG PET/CT were analyzed. The presence of axillary lymph node metastasis was confirmed pathologically after surgical sampling (sentinel lymph node biopsy or axillary dissection). Axillary lymph nodes were evaluated visually and semiquantitatively on FDG PET/CT, and the findings were compared with pathology results. From PET/CT, T SUVmax, TLR, LnSUVmax, ALN-CT, LnBR, LnTR, and LnLR parameters were recorded, and their relationship with axillary lymph node metastasis was statistically analyzed. In addition, histopathological diagnosis, Nottingham grade, pathological T stage, molecular subtype, lymphovascular invasion (LVI) status, and Ki-67 proliferation index were evaluated. Normality of continuous variables was assessed using the Kolmogorov–Smirnov test; group comparisons were performed with the Mann–Whitney U test for continuous variables and Pearson chi-square or Fisher's exact tests for categorical variables. The diagnostic performance of PET/CT parameters in discriminating axillary metastasis was examined by ROC analysis; area under the curve (AUC), sensitivity, specificity, and positive and negative predictive values were calculated. Appropriate parametric and non-parametric tests were used for statistical analyses, and a p-value <0.05 was considered statistically significant. RESULTS: Axillary lymph node metastasis was detected in 78 of the 185 patients (42.2%). When SLNB/axillary surgery–positive and –negative groups were compared, ALN-CT, LN SUVmax, and LnBR were significantly higher in the metastatic group (p≤0.010), whereas no significant differences were observed between the groups in terms of T SUVmax, TLR, or Ki-67. In ROC analysis, primary tumor–related parameters T SUVmax (AUC: 0.512) and TLR (AUC: 0.510) had low diagnostic value for predicting axillary metastasis, whereas nodal parameters ALN-CT (AUC: 0.658), LnTR (AUC: 0.637), LnLR (AUC: 0.698), and especially LnSUVmax (AUC: 0.712) demonstrated moderate diagnostic performance. According to the Youden index, the optimal cut-off value for LnSUVmax was 1.3 SUVbw; at this threshold, sensitivity was 71.8%, specificity 69.2%, positive predictive value 0.63, and negative predictive value 0.77. Metastatic lymph nodes with LnSUVmax values below this cut-off had thinner cortex and lower LN SUVmax, LnTR, LnBR, and LnLR values. In device-based subgroup analyses, a cut-off of 1.3 for LnSUVmax showed similar, limited-to-moderate diagnostic performance on both Philips and Siemens PET/CT systems, without a clear superiority of either system. CONCLUSION: In this selected patient cohort, preoperative 18F-FDG PET/CT was found to have high specificity but relatively low sensitivity for detecting axillary lymph node metastasis. While primary tumor–related metabolic parameters did not provide a meaningful contribution to the prediction of axillary metastasis, lymph node–specific semiquantitative parameters—particularly LnSUVmax, ALN-CT, LnTR, LnLR, and LnBR—offered a moderate diagnostic value in distinguishing metastatic from non-metastatic lymph nodes. Although a cut-off value of 1.3 SUVbw for LnSUVmax identifies an increased risk of axillary metastasis, it does not provide sufficient rule-out performance to replace axillary surgery. Therefore, 18F-FDG PET/CT findings should be interpreted as a complementary tool in axillary staging, together with clinical examination, other imaging modalities, and histopathological data. Given the retrospective, single-center design of the study and the exclusion of patients with axilla-positive disease who were referred for neoadjuvant therapy, caution is required when generalizing these findings to the entire breast cancer population; larger, prospective, multicenter studies are needed to validate these results.