Meme kanseri olgularında geç çekim PET/CT bulgularının klinik ve immünohistokimyasal prognostik faktörlerle ilişkisi
The relationship between late phase PET/CT findings and clinical and/or immunohistochemical prognostic factors in patients with breast cancer
  1. Tez No: 358918
  2. Yazar: VEDAT SUBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSOY KEKİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
AMAÇ: Çalışmaya yeni meme kanseri tanısı almış, kemoterapi veya radyoterapi uygulanmamış, ikincil primeri olmayan, evreleme ve tedavi monitörizasyonunda 18F-FDG PET/BT kullanılan toplam 82 kadın (yaş ortalaması 50,0 ±1,5 yıl, yaş aralığı 26-82) dahil edildi. Hastalar patolojik sonuçlarına göre invaziv duktal kanser, mixt tümörler ve diğerleri olarak üç gruba ayrıldı. MATERYAL VE METOD: Bütün hastaların deskriptif parametreleri, patolojik tanıları, grade'leri, reseptör değerleri (ER, PR, C-erb-B2), kanser antijeni değerleri (CA-15-3, CEA); aksiller lenf nodu metastazı mevcudiyeti, tümör alanı değerleri, erken ve geç çekilmiş PET/BT den hesaplanmış kantitatif parametreleri elde edildi. Kafa tabanından üst femoral bölgeye kadar 8-9 yatak pozisyonunda, 20 kesitli multidedektör spiral BT entegre edilmiş, LSO kristalli, TOFF ve HD özelliklerine sahip PET/BT ile görüntüleme yapıldı. BULGULAR: İnvaziv duktal karsinom ve dışı grubunda tümör alanı ve CA 15-3 değerleri anlamlı farklıydı (p=0,01 ve p=0,008). Tümör alanı ile 18F-FDG uptake parametreleri arasında invaziv duktal kanser grubunda düşük korelasyon (R=0,158-0,2, p>0,05) varken invaziv duktal dışı meme kanserlerinde erken SUVmax ve geç SUVmax değerleri arasında yüksek korelasyon dikkati çekmekteydi (R=0,724 ve 0,818, p=0,002 ve p0,05). Estrojen ile progesteron reseptörü pozitif ve negatif gruplar arasında kantitatif parametreler açısından anlamlı farklılık saptanmadı. 90 SONUÇ: İnvaziv duktal karsinom ve invaziv duktal karsinom dışı grubunda tümör alanı ve CA 15-3 değerleri anlamlı farklıydı. Erken SUVmax ile geç SUVmax değerleri arasındaki korelasyon invaziv duktal kanserde (R= 0,965, p0,05). Tümör alanı ile 18F-FDG uptake parametreleri (erken SUVmax ve geç SUVmax) arasında invaziv duktal kanser grubunda düşük; invaziv duktal dışı meme kanserlerinde yüksek korelasyon dikkati çekmekteydi. Retansiyon indeksinin hasta takibinde SUVmax değerinden daha az kullanılabilir bir parametre olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: For staging and therapy monitoring, 18F-FDG PET / CT performed total of 82 women (mean age 50.0 ± 1.5 years, age range 26-82) who have new diagnosed of breast cancer were included in this study. Some patients who received chemotherapy or radiotherapy or had as the secondary malignancy were excluded. Patients were divided three groups as invasive ductal cancers, mixt types and the others. MATERIALS AND METHODS: Descriptive parameters, pathological diagnosis, grades, receptor values (ER, PR , Cerb-B2), cancer antigen values (CA- 15-3 and CEA), the presence of axillary lymph node metastasis, values of tumor area and quantitative parameters which calculated from early and late PET / CT were obtained from all patients. İmage acquisition was performed from head base to upper femoral region, up to 8-9 bed position by using 20 slice multidetector spiral CT integrated PET/CT which have LSO crystals, TOFF and HD features. RESULTS: Tumor area and CA 15-3 values were significantly different between invasive ductal carcinoma and others (p= 0.01 and p= 0.008). Among tumor area and 18F-FDG uptake parameters (early SUVmax and late SUVmax values), while there was lower correlation in the group of invasive ductal cancer (R = 0.158 to 0.2, p> 0.05), there was higher correlation in the group of others (R= 0.724 and 0.818, p= 0.002 and p< 0.0001). There was a significant correlation between early SUVmax and CEA values in others (R=0.850, p< 0.0001). Between Cerb-B2 positive and negative groups, CA 15-3 levels was significantly different (p= 0.043). Ages, tumor area values and CA 15-3 levels were significantly differences between axillary lymph node positive and negative groups (p= 0.023, p= 0.007 and p= 0.043). Between early SUVmax and late SUVmax values, there were significantly higher correlation in the invasive ductal cancer group (RR = 0.965, p 0.05). In the estrogen and progesterone receptor positive and negative groups, there were no significant differences for these quantitative parameters. 92 CONCLUSION: Tumor area and CA 15-3 values significantly differ between invasive ductal carcinoma and others. While there was lower correlation in the group of invasive ductal cancer, there was higher correlation in the group of others among tumor area and 18F-FDG uptake parameters (early SUVmax and late SUVmax values). We thought that retention indices might be less remarkable parameter than SUVmax values for monitoring.