Ultrasonik sprey piroliz yöntemiyle üretilen Ag katkılı Ga: ZnO ince filmlerin geliştirilmiş uv fotodeteksiyon performansı
Enhanced uv photodetecti̇on performance of Ag doped Ga: ZnO thi̇n fi̇lms fabri̇cated by ultrasoni̇c spray pyrolysi̇s
  1. Tez No: 1020905
  2. Yazar: REVŞAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Ultrasonik sprey piroliz yöntemiyle, %0, %0,5, %1 ve %2 Ag katkı seviyelerinde bir dizi Ag katkılı Ga:ZnO nanoyapılı ince film hazırlandı. Elde edilen filmler, XRD, UV-Vis spektroskopisi, PL ve I-V ölçümleriyle yapısal, optik, elektriksel ve fotodeteksiyon özellikleri açısından kapsamlı bir şekilde karakterize edildi. X-ışını kırınımı ve optik analiz, tüm biriktirilen filmlerin görünür bölgede yüksek optik şeffaflığa sahip polikristalin altıgen ZnO'yu benimsediğini ortaya koydu; burada Ag katkısı optik bant aralığını, kristalliği, tane boyutunu, mikrogerilimi ve dislokasyon yoğunluğunu etkiledi. Fotolüminesans analizi, Ag katkısıyla bant kenarına yakın emisyonun arttığını, bunun da Ag(x):Ga:ZnO ince filmlerinde kristal kalitesinin iyileştiğini ve kusurla ilgili rekombinasyonun azaldığını gösterdiğini ortaya koydu. Üretilen tüm cihazlar arasında, Ag (%1):Ga (%1):ZnO içeren fotodedektör en üstün performansı sergileyerek 0,082 A/W duyarlılık, %27,9 harici kuantum verimliliği (EQE) ve 1,60 × 10¹² Jones özgül algılama yeteneği elde etti. Fotosensör özelliklerindeki kayda değer iyileşmeler, Ag ve Ga'nın birlikte katkılanmasının sinerjik etkisine atfedilir ve bu da Ag(x):Ga:ZnO tabanlı yapıların gelişmiş fotovoltaik cihazlar ve yüksek performanslı fotodedektör uygulamaları için güçlü potansiyelini vurgular.
Özet (Çeviri)
A series of Ag-incorporated Ga:ZnO nanostructured thin films were prepared via the ultrasonic spray pyrolysis method at Ag doping levels of 0, 0.5, 1 and 2 wt%. The resulting films were comprehensively characterized in terms of their structural, optical, electrical, and photodetection properties by XRD, UV–Vis spectroscopy, PL, and I–V measurements. X-ray diffraction and optical analysis revealed that all deposited films adopted a polycrystalline hexagonal ZnO with high optical transparency in the visible region, where Ag doping influenced optical band gap, crystallinity, grain size, microstrain and dislocation density. Photoluminescence analysis revealed an enhanced near-band-edge emission with Ag incorporation, indicating improved crystalline quality and reduced defect-related recombination in the Ag(x):Ga:ZnO thin films. Among all fabricated devices, the photodetector incorporating Ag (1%):Ga(1%):ZnO exhibited the most superior performance, achieving a responsivity of 0.082 A/W, an external quantum efficiency (EQE) of 27.9%, and a specific detectivity of 1.60 × 10¹² Jones. The notable improvements in photosensing properties are attributed to the synergistic effect of Ag and Ga co-doping, which highlights the strong potential of Ag(x):Ga:ZnO-based structures for advanced photovoltaic devices and high-performance photodetector applications.