Dünya borsalarında gözlemlenen anomaliler ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerine bir deneme
The Anomalies observed in the world stock markets and an experience on the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 52934
  2. Yazar: TAHSİN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son 20 yıl, etkin piyasalar kuramının teorik ve ampirik olarak test edilmesi amacıyla hisse senedi getirilerinin davranışsal özellikleri üzerinde yoğun araştırmalara sahne olmuştur. Araştırma sonuçları, getirilerin günün belli bir saatinde, haftanın belli bir gününde, yılın belli bir ayında veya herhangi bir zaman diliminde sistematik olarak mevsimsel trendler gösterdiğini, dolayısıyla piyasaların zayıf-formda etkin olmadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, geçmiş fiyat serilerinin gelecekteki fiyatları tahmin etmede kullanılamayacağını ileri süren etkin piyasalar hipotezi ile tam anlamıyla bir paradoks oluşturmuştur. Söz konusu ampirik araştırmalar sonucu borsalarda gözlemlenen anomaliler; hisse senedi getirilerinin olağandışı davranış gösterdiği zaman dilimlerine bağlı olarak i) günlere ilişkin anomaliler (hafta sonu etkisi veya pazartesi etkisi), ii) aylara ilişkin anomaliler (ocak ayı etkisi, ay dönümü veya ay başı etkisi, ayın ilk yansı-ikinci yarısı etkisi), ve iii) tatillere ilişkin anomaliler (tatil etkisi) şeklinde isimlendirilmiştir. Finansal literatürde anılan anomalilere, vergisel faktörler, bireysel ve kurumsal yatırımcı davranışları, riskliliğe ilişkin faktörler, içerden öğrenenlerin ticareti, bilgisel asimetri ve kurumsal faktörler gibi pek çok faktörün yol açmış olabileceği ileri sürülmüştür. Ancak neden olarak ileri sürülen bu hipotezlerin hiçbirisi finansal ve akademik toplumda genel kabul görmemiş ve anomaliler bu güne kadar gizemini sürdürmeye devam etmiştir. Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) zayıf-formda etkin olup olmadığını belirlemek amacıyla, dünya borsalarında gözlemlenen anomalilerin İMKB'de de olup olmadığı araştırılmıştır. Parametrik ve parametrik olmayan istatistik! testlerin kullanıldığı bu çalışmanın veri setini, 4. Ocak 1988- 7 Haziran 1996 dönemine ait İMKB Bileşik Endeksi'ndeki günlük yüzde değişmeler oluşturmuştur.Çalışmanın ampirik bulgularına göre, İMKB'nin zayıf formda etkin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. v İncelenen tüm dönem ve bazı alt dönemler için, pek çok uluslararası bulgudan farklı olarak pazartesi günleri pozitif getiri, buna karşın salı günleri negatif getiri sağlamıştır. Ancak, çift seansın uygulanmaya başlanılmasıyla birlikte, söz konusu trend dramatik bir şekilde değişerek pazartesi günleri pozitif, salı günleri ise negatif getiri sağlamaya başlamıştır. Son yıllarda gözlemlenen bu eğilim haftanın günü etkisinin“normalize”sürecine girdiğini göstermektedir. Yazarın bilgisine göre seans düzeyinde anomali tespiti ilk defa bu çalışmada sunulmuştur. Çalışma sonuçları, pazartesi hariç tüm 1. seansların 2.seanslardan önemli ölçüde daha yüksek getiri sağladığını, en düşük (negatif) ve istatistiksel olarak anlamlı getirinin pazartesi günleri 2. seansta gerçekleştiğini göstermiştir. Aylık bazda güçlü bir anomali görülmemekle birlikte, en yüksek ve pozitif getiri sırasıyla ocak, haziran ve eylül aylarında görülmüştür. Diğer taraftan, ayların ilk yarıları ikinci yarılarından, ay başı öncesi iki gün de kalan diğer günlerden önemli ölçüde daha yüksek getiri sağlamıştır. İMKB'de tespit edilen son anomali, tatil etkisi olmuştur. Ampirik bulgular, tatil öncesi 2 günün ortalama getirişinin, diğer günlerin ortalama getirişinden 5,5 kat, tatil sonrası 2 günün ortalama getirişinden ise 14 kat daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada ayrıca, İMKB'de anomalilere yol açan olası nedenler, tespit edilen anomaliler doğrultusunda uygulanabilecek aktif yatırım stratejileri ile bulgulara ilişkin genel değerlendirmeler ve muhtemel ilave araştırma alanları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent decades the efficient capital market theory has been the paradigm of much research, theoretical and empirical, on the behavior of common stock returns. The investigations into the patterns of returns in the stock markets evidence abnormal returns for certain periods of time, which implies a rejection of the weak form of the efficient market hypothesis which states that the past history of security prices should not be useful for predicting future prices changes. Researches have discovered common stock returns to be predictable, and to display significant seasonal anomalies in many stock exchanges. The empirical findings related calendar anomalies are a real challenge to the widely accepted efficiency hypothesis. The intra-day effect, the day of-the-week effect, the intra-month effect, the January effect, and the holiday effect are among the most widely documented anomalies in stock prices. A number of frameworks have been proposed to explain these anomalies. Some of these approaches include what can be termed i) the tax-loss-selling hypothesis, ii) the information-release/insider-trading hypothesis, iii) the market-sentiment hypothesis, iv) the asymmetric-inventory-holding hypothesis, v) the seasonality of-the-risk-return hypothesis, vi) the settlement-procedure hypothesis, vii) portfolio-rebalancing hypothesis, and viii) the trading-time hypothesis. However, none of these hypothesis has unequivocal support from financial and academic community. Consequently, the reasons for these calendar anomalies remain an unexplained phenomenon in financial economics. In this study, we examine the pricing behavior of common stocks in Istanbul Stock Exchange (ISE) to test the weak-form efficiency of the market with particular reference to all calendar anomalies. The test is conducted using both parametric and non-parametric methods by employing percentage logarithmic returns on ISE Composite Index (ISECI) for the period January 4, 1988- June 7, 1996.The empirical findings of this study show that ISE is not weak-form efficient though the nature and degree of inefficiency differ, across periods. A positive return is found for Mondays when the totai period is under consideration, as well as in the some subperiods. Tuesdays, on the other hand, show negative returns. After implementation of double session, however, in a one trading day, the observed pattern has changed dramatically. In particular, the returns for Mondays tend to be low and negative, and the negative returns on Tuesdays become high and positive. In fact these results indicate that, as time passes, the day of the week effect tends to be“normalized”, in the sense that this anomaly follows the well-known world pattern. To our knowledge, this is the first study that presents evidence on the existence of a curious anomaly in the sessional rates of return on the ISECI. We find that all first-sessions but Mondays' produces significantly higher returns than second-sessions, and the lowest and negative average returns in the second sessions of Mondays. Our findings document an anomaly in the intra-monthly pattern of stock index returns: stocks appear to earn significantly positive returns only during the first half of calendar month, and indistinguishable from zero for days during the last half of the month. The mean return for ISECI is positive in January which is the highest, June, and September. In addition to these regularities, while no any seasonal pattern in the ends of the calendar months, we detect higher returns during the two days before the fifteenth of the months. Another anomaly reported in this study is the holiday effect. On the two trading days prior to holidays, stocks advance with disproportionate frequency and show high mean returns averaging 5,5 times the mean return for the remaining days of the year. In this study we also briefly discuss the possible causes of these anomalies, tactical trading activities based upon regularities observed in ISE, some implications of empirical findings, and the fields of further research on this subject.