The View of Colonizer: A case study of British colonizer in India
Sömürgecinin Bakışı: Hindistan'daki Britanyalı sömürgeci üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 1020979
- Danışmanlar: DR. GILLIAN MCFADYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aberystwyth Unıversıty
- Enstitü: Prıfysgol Aberystwyth
- Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Son dönemlerde araştırmacılar tarafından sömürgecilik alanında birçok çalışma yürütülmüş ve bu çalışmalar, uluslararası politika, psikoloji, edebiyat, tarih ve antropoloji disiplinleri arasında disiplinler arası bir nitelik kazanmıştır. Bu çalışmaların çoğu, sömürgeciliğin etkilerini incelemek amacıyla sömürgeleştirilen haklara odaklanmaktadır. Ancak bu tez, sömürgeleştirme sürecinin sömürgeciler üzerinde de en az sömrürgeleştirilenler kadar etkili olduğunu ileri sürmektedir. Birinci bölümde, sömürgecilik, buna bağlı diğer yayılma biçimleriyle sömürgeci ve sömürgeleştirilen toplumlar, tarihsel ve kuramsal çerçevede ele alınarak temel kavramlar tanımlanmıştır. İkinci bölüm ise özellikle sömürgeciliğin sömürgeci üzerindeki işleyişine odaklanmaktadır. Bu tez, dönüşümün nedenlerini ve sonuçlarını anlamak amacıyla sömürgeciliğin psikolojik ve kültürel boyutlarını incelemektedir. Kültürel karşılaşmanın, hem sömürgeciyi hem de sömürgeleştirilenleri etkilediği varsayımına dayanmaktadır. Sömürgeciler, karşılaştıkları anda hem kendilerini hem de ötekini keşfederler. Her sömürgeci, ötekini tanıma sürecinde farklı tepkiler verir. Bu bölüm, ötekiyle iletişim, ikirciklik, melezlik, sömürgeciliği mümkün kılan bir mekanizma olarak kültür ve sömürgecilikte bilgi iktidar ağları gibi belirli kavramlardan yararlanarak, sömürgeciliğin sömürgeci üzerindeki etkilerini tartışmaktadır. İlk iki bölüm kuramsal tartışmalardan oluşmaktadır. Son bölümdeyse, bir vaka çalışması olarak Hindistan'daki Britanya yönetimi incelenmiştir. Hindistan'daki sömürge tarihinin çerçevesi çizildikten sonra, özellikle George Orwell ve onun kısa denemesi“Bir Fil Vurmak”, sömürgecinin duygularını ve sömürgelerdeki konumunu ortaya koymak amacıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, many colonial studies have been conducted by researcher and these studies have crossed with the disciplinary boundaries of international politics, psychology, literature, history, and anthropology. Most of these studies focuses on the colonized peoples to investigate what the effects are colonialism. But this dissertation claims that in the process of colonization also affected the colonizers as much as the colonized. Consequently, in the first chapter, key concepts are defined; colonialism, other related expansion forms and colonial rulers and ruled societies within the historical and theoretical framework. Besides, the second chapter, specifically, focuses on how colonialism works on the colonizer. To understand the cause and effects of the transformation, the dissertation uses, mainly, psychological and cultural dimensions of colonialism. Psychologically, cultural encounter affected both the colonizer and the colonized. They discover the self and other, when they encounter. Each colonizer reacts differently, when they explore the other. The chapter utilizes the specific concepts that are communication with the other, ambivalence, hybridity and culture as a mechanism enabling colonialism, knowledge-power networks in colonialism, to argue the impacts of colonialism on the colonizer. Both two chapters consisted of theoretical arguments. Finally, in the last chapter, the British rule in India investigated as a case study. After drawing framework of Indian colonial history, particularly George Orwell and his short essay, Shooting an Elephant reviewed to indicates the colonizer's feelings and its situation in the colonies.