Mavi ışığın hayvan modelinde dermatofitoz üzerindeki anti-fungal etkisinin lulikonazol ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the antifungal effect of blue light and luliconazole in an animal model of dermatophytosis
- Tez No: 1020978
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Dermatofit enfeksiyonlarında artan antifungal direnç yeni tedavi stratejilerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu çalışmada 460 nm antimikrobiyal mavi ışığın (BL) Trichophyton mentagrophytes kültürlerindeki antifungal etkinliğinin belirlenmesi ve deneysel tinea korporis hayvan modelinde topikal lulikonazol ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma iki aşamalı yürütüldü. İn vitro aşamada T. mentagrophytes kültürlerine 0–120 J/cm2 BL uygulandı. İn vivo aşamada BALB/c fareler kontrol (n=8), BL (n=8), topikal lulikonazol (TL, n=8) ve kombinasyon (BLTL, n=8) gruplarına ayrıldı; 8– 15. günler arası tedavi uygulandı. Klinik skorlama, fungal yük (KOB/g deri) ve histopatolojik inceleme ile değerlendirme yapıldı. Bulgular: İn vitro koşullarda doza bağımlı inhibisyon gözlendi; 120 J/cm2'de %98,4 inhibisyon sağlandı (p<0,001). İn vivo modelde tedavi sonrası toplam klinik skor BL, TL ve BLTL gruplarında kontrole kıyasla anlamlı düşük saptandı (sırasıyla 4,00±1,20, 3,00±0,76 ve 2,00±1,07'a karşın 6,75 ± 1,28; p<0,01). Fungal yük azalması TL (%94,7; p<0,001) ve BLTL (%98,4; p<0,001) gruplarında anlamlı bulunurken tek başına BL'de (%75,5) anlamlı bulunmadı (p=0,234). BLTL grubunun fungal yükü her iki tekil tedaviye göre anlamlı düşük saptandı (p<0,001). Histopatolojik skorlar BLTL grubunda (1,88 ± 1,13) kontrole (5,43 ± 0,98) göre anlamlı azalma gösterdi (p=0,004). Sonuçlar: BL, T. mentagrophytes kaynaklı dermatofitozlarda potansiyel bir yardımcı tedavi seçeneğidir; topikal antifungal tedavi ile kombine edildiğinde klinik ve mikolojik etkinliği belirgin biçimde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Rising antifungal resistance in dermatophyte infections emphasizes the growing need for novel treatment strategies. This study aimed to determine the antifungal efficacy of 460 nm antimicrobial blue light (BL) in Trichophyton mentagrophytes cultures and to comparatively evaluate its efficacy against topical luliconazole in an experimental tinea corporis animal model. Materials and Methods: The study was conducted in two phases. In the in vitro phase, T. mentagrophytes cultures were exposed to 0–120 J/cm2 BL. In the in vivo phase, BALB/c mice were divided into control (n=8), BL (n=8), topical luliconazole (TL, n=8), and combination (BLTL, n=8) groups and treated from day 8 to day 15. Assessments included clinical scoring, fungal load (CFU/g skin), and histopathological examination. Results: In vitro, dose-dependent inhibition was observed; 98.4% inhibition was achieved at 120 J/cm2 (p<0.001). In vivo, post-treatment total clinical scores in the BL, TL, and BLTL groups were significantly lower than controls (4.00±1.20, 3.00±0.76 and 2.00±1.07 versus 6.75 ± 1.28; p<0.01). Fungal load reductions were significant in TL (94.7%; p<0.001) and BLTL (98.4%; p<0.001), while BL monotherapy (75.5%) did not reach significance (p=0.234). The BLTL group showed significantly lower fungal burden than both monotherapy groups (p<0.001). Histopathological scores were significantly reduced in the BLTL group (1.88 ± 1.13) compared to controls (5.43 ± 0.98) (p=0.004). Conclusion: BL is a potential adjunctive treatment for T. mentagrophytes-induced dermatophytosis; its clinical and mycological efficacy is markedly enhanced when combined with topical antifungal treatment.