Rezin siman ile rezin matriks CAD/CAM restoratif materyaller arasındaki uzun dönem bağlanma dayanımının yapay yaşlandırma işlemleri ile değerlendirilmesi
Long-term durability of the bond strength of resin-matrix CAD/CAM ceramics to resin cement in conjunction with artificial aging
- Tez No: 1020983
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN EĞİLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Rezin matriks CAD/CAM restorasyonların uzun dönem klinik performansı, rezin simanlarla olan adeziv bağın ağız içi stresler altındaki stabilitesine bağlıdır. Bununla birlikte, yapay yaşlandırma koşullarının, bağlanma dayanımının sürekliliği üzerindeki etkisi yeterince ortaya konmamıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı yapay yaşlandırma protokollerinin rezin matriks CAD/CAM materyalleri ile rezin simanlar arasındaki bağlanma dayanımına etkisini incelemektir. Bu kapsamda, iki nano-seramik rezin (NCR) materyali (Cerasmart [CS], Lava Ultimate [LU]) ve bir polimer infiltre seramik ağ (PICN) materyali (VITA Enamic [VE]) üretici talimatlarına uygun olarak rezin kompozitlere simante edilmiş ve ardından altı farklı yapay yaşlandırma işlemine tabi tutulmuştur: kontrol (C), HCl maruziyeti (AE), suda bekletme (WS), otoklav işlemi (AT), hidro-termal döngü (TC) ve döngüsel yükleme (CL). Toplam 90 blok hazırlanmış ve her bloktan mikro-gerilme bağlanma dayanımı (µTBS) testi için 26 adet örnek elde edilmiştir. Aynı bloktan elde edilen örnekler arasındaki kümelenmeyi dikkate almak amacıyla genelleştirilmiş tahmin denklemleri (GEE) kullanılmış ve µTBS verileri için log link fonksiyonlu Gamma dağılımı tercih edilmiştir. Kırık tipleri binomial GEE modelleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca yüzey morfolojileri tarama elektron mikroskobu ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, materyal türünün ve yaşlandırma koşulunun µTBS değerleri üzerinde tek başına anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir (sırasıyla p=0,443 ve p=0,300). Bununla birlikte, materyal ile yaşlandırma koşulu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir etkileşim saptanmıştır (p=0,001). AT grubunda CS materyali hem LU hem de VE'ye kıyasla anlamlı derecede daha yüksek µTBS değerleri göstermiştir (p<0,05); ancak LU ile VE arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Kırık tipi dağılımı, materyal türü veya yaşlandırma koşulundan etkilenmemiştir (p>0,05). Elde edilen bulgular, rezin matriks CAD/CAM materyallerine ait bağlanma dayanımının sürekliliğinin, yaşlandırma koşullarından ziyade materyalin kompozisyonuna daha fazla bağlı olduğunu göstermektedir. Test edilen materyaller arasında, özellikle otoklav yaşlandırma koşulu altında CS daha üstün performans sergilemiş, ancak kırılma mekanizmalarının gruplar arasında benzer kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The long-term clinical performance of resin-matrix CAD/CAM restorations depends on adhesive bond stability to resin cements under intraoral stresses. However, the impact of artificial aging conditions on bonding durability remains insufficiently defined. This study aimed to examine how various artificial aging protocols influence the bonding between resin-matrix CAD/CAM materials and resin cements. Two nanoceramic resins (NCRs) (Cerasmart [CS], Lava Ultimate [LU]) and one polymer-infiltrated ceramic network (PICN) material (VITA Enamic [VE]) were bonded to resin composites according to the manufacturers' instructions and then subjected to six conditions: control (C), HCl exposure (AE), water storage (WS), autoclave treatment (AT), thermal cycling (TC), and cyclic loading (CL). A total of 90 blocks were prepared, and 26 specimens were obtained from each block for µTBS test. To account for clustering of beams within blocks, generalized estimating equations (GEE) were used, and a Gamma distribution with a log link function was applied for µTBS data. The failure modes were analyzed using binomial GEE models. Surface morphologies were also analyzed by scanning electron microscope. No significant main effects of material or aging condition were observed (p=0.443 and p=0.300, respectively). However, a significant interaction between material and aging condition was found (p=0.001). Within the AT group, CS exhibited significantly higher µTBS values than both LU and VE (p<0.05), while no significant difference was observed between the latter two materials (p>0.05). Failure mode distribution was not significantly influenced by material type or aging condition (p>0.05). The durability of bonds to resin-matrix CAD/CAM materials is primarily influenced by material composition rather than aging condition. Among the tested materials, CS demonstrated superior performance under autoclave aging, while failure mechanisms remained consistent across groups.