Farklı CAD/CAM blokların rezin kompozitlerle tamiri
Repair of different CAD/CAM blocks with resin composites
  1. Tez No: 788365
  2. Yazar: ÖZGE ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Üç farklı CAD/CAM bloğun, yaşlandırma işlemi (termalsiklus) sonrası, iki farklı universal adeziv ve biri self adeziv olmak üzere iki farklı akışkan rezin kompozit ile tamir edilmesi ve tamir sonrası makaslama bağlanma dayanımlarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Lava Ultimate, Gc Cerasmart, Vita Enamic blokların her birinden 18 adet olmak üzere toplamda 54 adet 3 mm kalınlığında plakalar hazırlandı. Daha sonra plakalara (5°-55°C ve 10.000) termal döngü işlemi uygulandı. İşlemden sonra plakalar akrilik bloklara sabitlendi. Elde edilen plakalar 600, 800, 1.200 grenli silikon karbit kağıtlar (SiC) ile zımparalandı ve 5 dk distile suda bekletilerek temizlendi. Tüm CAD/CAM plaka yüzeyleri frezledi ve asitlendi. Test materyalleri uygulanacak tamir prosedürüne göre dokuz alt gruba ayrıldı (n=10). Plakalar 2 farklı universal adeziv (Single Bond Universal, 3M Espe, ABD ve G-Premio Bond, GC Corporation, Tokyo, Japonya) ve 2 farklı akışkan kompozit rezin kullanılarak (G-aenial Universal Injectable Kompozit, GC Corporation, Tokyo, Japonya ve Nova Compo Super Flow kompozit, Imicryl, Konya, Turkey) tamir edildi. Toplam 270 adet örnek elde edildi. Sonrasında, hazırlanan tüm örneklere universal test cihazında makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Kırık tipleri, stereomikroskop ile değerlendirildi. Veriler, Mann Whitney U testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective was to repair three different CAD/CAM blocks with two different flowable resin composites, one of which is self-adhesive, and measure the shear bond strength after repair. Materials and Methods: In our study, a total of 54 plates of 3 mm thickness were prepared, 18 from each of the Lava Ultimate, GC Cerasmart, and Vita Enamic blocks. Then, thermal cycling was applied to the plates (5°–55°C and 10,000). After processing, the plates were fixed to acrylic blocks. The obtained plates were sandblasted with 600, 800, and 1.200 grain silicon carbide papers (SiC) and cleaned by keeping them in distilled water for 5 minutes. All CAD/CAM plate surfaces were roughned using diamond burs and etched. The test materials were divided into nine subgroups according to the repair procedure to be applied (n = 10). The plates were repaired using 2 different universal adhesives (Single Bond Universal, 3M Espe, ABD ve G-Premio Bond, GC Corporation, Tokyo, Japan) and 2 different flowable composite resins (Single Bond Universal, 3M Espe, ABDve G-Premio Bond, GC Corporation, Tokyo, Japan). A total of 270 samples were obtained. Afterwards, shear bond strength test was applied to all prepared samples in a universal testing device. Fracture types were evaluated with a stereomicroscope. Data were analyzed with the Mann Whitney U test.