Ses katastrofizasyon endeksinin Türkçeye uyarlanması, geçerlilik ve güvenilirliği
Adaptation of the voice catastrophization index into Turkish validity and reliability
  1. Tez No: 1020993
  2. Yazar: DENİZ SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Kulak Burun ve Boğaz, Language and Speech Therapy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ses bozukluğu olan bireylerde ses bozukluklarına yönelik olarak yaşadıkları ses katastrofizasyonu durumunu değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş olan, Ses Katastrofizasyon Endeksinin (SKE-TR) Türkçeye uyarlanması, geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 85 ses bozukluğu olan ve 150 ses bozukluğu olmayan katılımcı olmak üzere toplam 235 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılardan, SKE-TR, SİYKÖ ve VAPP-TR ölçeklerini ve Demografik Bilgi Formunu doldurmaları istenmiştir. Disfonisi olan 10 ve sağlıklı 12 kişi olmak üzere toplam 22 katılımcıdan 7 gün arayla ölçekleri tekrar doldurmaları istenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. Ölçek geçerliliği için bilinen grup geçerliği ve benzer ölçüt geçerliği değerlendirilmiştir. Ölçek güvenirliği için ise iç tutarlılık katsayısı hesaplanmış ve test-tekrar test güvenirliği değerlendirilmiştir. Ayrıca SKE-TR ölçeğinin ses bozukluğunu yordama durumunun değerlendirilmesi amacıyla lojistik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda SKE-TR ölçeğinin Türkçe konuşan ses bozukluğu olan bireylerde ses katastrofizasyonun değerlendirilmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the Voice Catastrophizing Index (VCI), a tool developed to assess voice catastrophizing in individuals with voice disorders, into Turkish (VCI-TR) and to examine its validity and reliability. A total of 235 participants were included in the study, comprising 85 individuals with voice disorders and 150 without voice disorders. Participants were asked to complete the VCI-TR, Voice-Related Quality of Life (VRQOL-TR), Voice Activity and Participation Profile (VAPP-TR), as well as the Demographic Information Form. A subgroup of 22 participants (10 dysphonic and 12 healthy) completed the scales again after a 7-day interval for test-retest reliability. SPSS 26 was used for data analysis. For validity, known-group validity and criterion-related validity were assessed. For scale reliability, the internal consistency coefficient was calculated, and test-retest reliability was evaluated. Additionally, a logistic regression analysis was also conducted to evaluate the scale's predictive validity for voice disorders. The results of the analyses concluded that the VCI-TR scale is a valid and reliable tool for assessing voice catastrophizing in Turkish-speaking individuals with voice disorders.