Determination of astrophysical direct capture reaction rate for 26si(p,γ)27p by extracting the asymptotic normalization coefficients in the mirror nuclear system
Ayna çekirdek sisteminde asimptotik normalizasyon katsayılarının çıkarılması yoluyla ²⁶si(p,γ)²⁷p astrofiziksel doğrudan yakalama reaksiyon hızının belirlenmesi
- Tez No: 1021032
- Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT E. TRIBBLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Texas A&m Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
²⁶Si(p,γ)²⁷P reaksiyonu, önemli bir astrofiziksel gözlenebilir olan ²⁶Al'ın yok edilmesindeki rolüyle bağlantılı olarak bu çalışmanın temel ilgi konusudur. Çok sınırlı deneysel bilgi nedeniyle, astrofiziksel açıdan önemli sıcaklıklarda ²⁶Si(p,γ)²⁷P reaksiyon hızının hesaplanması için daha fazla deneysel veriye açıkça ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, ²⁶Si(p,γ)²⁷P için reaksiyon hızı bilgisi günümüzde doğrudan ölçümlerle elde edilememektedir. Bu nedenle, ²⁶Si(p,γ)²⁷P reaksiyonunun dolaylı asimptotik normalizasyon katsayısı (ANC) tekniği kullanılarak incelenmesine karar verilmiştir. Bu yöntemde, ²⁶Si(p,γ)²⁷P reaksiyonu, ayna çekirdek sistemi olan ²⁶Mg+n→²⁷Mg aracılığıyla incelenebilir ve yıldızsal enerjilerde radyoaktif proton yakalama reaksiyonu ²⁶Si(p,γ)²⁷P için reaksiyon hızı, ²⁶Mg+n→²⁷Mg ayna çekirdek sistemindeki ANC'nin ölçülmesi yoluyla belirlenebilir. Bu nedenle, ¹³C(²⁶Mg,²⁶Mg)¹³C ve tek nötron transfer kanalı olan ¹³C(²⁶Mg,²⁷Mg)¹²C ölçümleri gerçekleştirilmiştir. ²⁷Mg için elde edilen nötron asimptotik normalizasyon katsayısı, ²⁶Si(p,γ)²⁷P reaksiyon hızını belirlemek için kullanılmıştır. Bu tez çalışmasının bir parçası olarak, yeni geliştirilmiş Oxford dedektörü kullanılarak ²⁸Si ve ³²S'nin ¹³C üzerindeki elastik saçılma deneyleri de gerçekleştirilmiştir. Elde edilen optik parametreler, Oxford dedektörünün geliştirilme sürecine ilişkin genel bir bakışla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 26Si(p,γ)27P reaction is of primary interest to this study in connection with its role in the destruction of the important astrophysical observable 26Al. Due to very limited experimental information, more experimental data are clearly needed in the calculation of the 26Si(p,γ)27P reaction rate at the temperature of astrophysical interest. However, the reaction rate information for 26Si(p,γ)27P cannot be obtained today with direct measurements. Hence, it was decided to study the 26Si(p,γ)27P reaction using the indirect asymptotic normalization coefficient (ANC) technique. In this method, 26Si(p,γ)27P can be studied by means of its mirror nuclear systems 26Mg+n→27Mg, and the reaction rate for the radioactive proton capture 26Si(p,γ)27P at stellar energies can be determined through measurements of the ANC in the mirror nuclear system 26Mg+n→27Mg. For this reason, 13C(26Mg,26Mg)13C and the single neutron transfer channel 13C(26Mg,27Mg)12C measurements were performed. The extracted neutron asymptotic normalization coefficient for 27Mg was used to determine the reaction rate for 26Si(p,γ)27P. As a part of this dissertation, the elastic scattering of 28Si and 32S on 13C experiments were also performed using the newly upgraded Oxford detector. The extracted optical parameters along with an overview of the upgrade process of the Oxford detector are presented.