Romantik ilişkilerde benliğin ayrımlaşması ve sanal aldatma
Differentiation of self in romantic relationships and online infidelity
  1. Tez No: 1021034
  2. Yazar: HİLAL ESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 18 yaşından büyük en az 6 ay süreyle romantik ilişkisi olan bireylerin benlik ayrımlaşma düzeyleri ve sanal aldatma eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırma 224 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Benliğin Farklılaşması Envanteri Kısa Formu (BFE-KF) ve Sanal Aldatma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farkın kaynağını belirlemek amacıyla ise Post Hoc Tukey testi uygulanmıştır. Ayrıca benliğin farklılaşması alt boyutları ile sanal aldatma arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmış; benliğin farklılaşması alt boyutlarının sanal aldatmayı yordama düzeyini belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmada öncelikle bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, ilişki tanımı, ilişki süresi, tanışma şekli ile benlik ayrımlaşması ve sanal aldatma eğilimleri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Bulgulara göre eğitim durumu, gelir durumu, ilişki tanımı, tanışma şekli ile diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Cinsiyete göre yapılan incelemelerde; kadınların duygusal tepkisellik puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Erkek katılımcıların ise ben pozisyonu alabilme puanlar daha yüksek bulunurken, sanal aldatma eğilimleri de anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Yaş değişkenine göre yapılan incelemede; 20–25 yaş grubundaki katılımcıların ben pozisyonu puanlarının, 36–40 yaş grubundaki katılımcılardan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca 41 yaş ve üzerindeki katılımcıların ben pozisyonu puanlarının da 36–40 yaş grubundaki katılımcılardan anlamlı biçimde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca en yüksek duygusal kopma puan ortalamasının 37–60 ay ilişki süresine sahip katılımcılarda, en düşük ortalamanın ise 120 ay ve üzeri ilişki süresine sahip katılımcılarda olduğu saptanmıştır. Benlik ayrımlaşması ve sanal aldatma arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between self-differentiation levels and online infidelity tendencies among individuals over the age of 18 who have been in a romantic relationship for at least 6 months. The study was conducted with 224 volunteer participants. A Personal Information Form, the Differentiation of Self Inventory-Short Form (DSI-SF), and the Online Infidelity Scale were utilized in the research. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for intergroup comparisons. To determine the source of the differences between groups, the Post Hoc Tukey test was applied. Furthermore, Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between the subdimensions of self-differentiation and online infidelity, and multiple linear regression analysis was performed to determine the predictive level of self-differentiation subdimensions on online infidelity. The study primarily examined the relationship between individuals' gender, age, educational status, income level, relationship definition, relationship duration, and mode of meeting, and their self-differentiation and online infidelity tendencies. According to the findings, no significant relationship was found between educational status, income level, relationship definition, mode of meeting, and the other variables. In the analyses conducted by gender, it was found that women's emotional reactivity scores were higher than those of men. Conversely, male participants' I-position scores were found to be higher, and their online infidelity tendencies were also found to be significantly higher. In the analysis based on the age variable, it was observed that participants in the 20–25 age group had significantly higher I-position scores than those in the 36–40 age group. Additionally, the I-position scores of participants aged 41 and over were determined to be significantly higher than those in the 36–40 age group. Moreover, it was found that the highest mean score for emotional cutoff was among participants with a relationship duration of 37–60 months, while the lowest mean was among participants with a relationship duration of 120 months and above. No significant relationship was found between self-differentiation and online infidelity. The findings of the study were discussed in light of the literature.