INVESTIGATING INTO STUDENTS' PERCEIVED EASE OF STUDY IN ENGLISH SKILLS AND ACADEMIC ACHIEVEMENT IN A SOFT EMI CONTEXT: AN EXPLANATORY SEQUENTIAL MIXED-METHODS STUDY
ÖĞRENCİLERİN DİL YETERLİLİK DÜZEYLERİNİN, İNGİLİZCE DİLİNDEBECERİYE DAYALI ÖĞRENME KOLAYLIĞI ALGILARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ VEİNGİLİZCE DİL BECERİLERİNDEKİ ÖĞRENME KOLAYLIĞININÖĞRENCİLERİN GENEL AKADEMİK BAŞARISINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ
- Tez No: 1021039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yükseköğretimde İngilizce dilinin öğretim dili olarak kullanımı, hem Türkiye'de hem de dünyada uzun zamandır farklı açılardan tartışılan ve incelenen bir konudur. İngilizce öğretimin ülkeler genelinde nasıl uygulandığı ve öğrencilerin algılarını ve performanslarını nasıl etkilediği konusunda çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu doğrultuda, bu çalışma Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde, İngilizce Öğretmenliği (ELT) bölümünde (soft EMI programı olarak kabul edilen bir program) öğrencilerin dil yeterlilik düzeylerinin, İngilizce dilinde beceriye dayalı öğrenme kolaylığı algıları üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmayı hedeflemiştir. Her bir becerideki öğrenme kolaylığı analiz edildikten sonra, bu çalışma, öğrencilerin İngilizce dil becerilerindeki öğrenme kolaylığının genel akademik başarılarını etkileyip etkilemediğini de incelemiştir. Türkiye'deki ELT bağlamında, EMI uygulamaları ile ilgili zorlukları inceleyen deneye dayalı bir araştırma olması bakımından bu çalışma mevcut literatüre önemli katkılar sağlamaktadır. Çalışmaya 2. ve 3. sınıflardan toplam 139 lisans öğrencisi katılmıştır. Ardışık karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Bu nedenle, katılımcılar öncelikle nicel verilerin bir parçası olarak anket şeklinde çevrimiçi bir zorluk ölçeğini yanıtlamışlardır. Daha sonra, nitel veriler için 15 gönüllü ile yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Veri analiz prosedürü, nicel veriler için SPSS 31.0'da tanımlayıcı istatistikler ve regresyon analizini, nitel veriler için ise ortak temaların kategorize edilmesini içermektedir. Bu bağlamda, sonuçlar yazmanın öğrenciler için en zorlayıcı beceri olduğunu göstermiştir. Bunu konuşma becerisi takip etmektedir. Okuma nispeten daha kolay bulunmuş ve diğerleri arasında en az zorlayıcı beceri dinleme olmuştur. Regresyon analizi sonuçları, dil yeterliliğinin her bir becerideki öğrenme kolaylığı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Benzer şekilde, öğrencilerin her bir becerideki kolaylığının bu çalışmada genel akademik başarılarıyla ilişkili olmadığı bulunmuştur. Bu nedenle, çalışmanın bulguları, İngilizce Öğretmenliği programlarında, eğitim dili İngilizce olan derslerin işleyişine ve notlandırma sistemine ilişkin bazı iç görüler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of English language as the medium of instruction (EMI hereafter) in higher education has long been debated and investigated from different aspects both in Türkiye and around the world. A good number of research has been conducted to examine how EMI is implemented across countries and how it affects students' perceptions and performances in their unique settings. This research aimed to investigate whether students' language proficiency levels have an impact on their perceptions of skill-based ease of study in English language in an ELT department, which is regarded as a soft EMI programme, at a Turkish state university. After analyzing the ease of study they have in each skill, this research further explored if these students' ease of study in English language skills impacted their overall academic success. In the context of ELT in Türkiye, this study makes a significant contribution to the existing literature as it is an empirical research examining the challenges related to EMI applications. A total of 139 students from 2nd and 3rd grades participated in the study. A sequential mixed-method research design was utilized. Thus, participants firstly answered an online challenges scale in the form of a questionnaire as part of the quantitative data. Afterwards, a semi-structured interview was conducted with 15 volunteers for the qualitative data. The data analysis procedure involved descriptive statistics and regression analysis on SPSS 31.0 for quantitative data, and categorizing the common themes for qualitative data. In this respect, the results showed that writing is the most challenging skill for the students. It is followed by speaking in terms of the level of difficulty, suggesting productive skill are perceived more challenging then the receptive skills. Reading was found relatively easier, and the least challenging skill was listening among the others. The regression analysis results showed no meaningful impact of language proficiency on the ease of study in each skill. Similarly, the ease students have in each skill was not found correlated with their overall academic success in this study. Therefore, the findings of the study give some insights into the implementation of EMI courses and the grading system in language teaching education programmes.