An investigation of the perceived effects of corpus-based versus ai-assisted multidimensional feedback on EAP engineering students' writing performance
Korpus tabanlı ile yapay zekâ destekli çok boyutlu geri bildirimin algılanan etkilerinin EAP mühendislik öğrencilerinin yazma performansı üzerine incelenmesi
- Tez No: 973883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, derlem tabanlı ve yapay zeka destekli çok boyutlu geri bildirimin mühendislik öğrencilerinin Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) yazma performansı üzerindeki algılanan etkilerini incelemektedir. Karma yöntem yaklaşımı kullanılan araştırmada, geleneksel derlem araçları ile ChatGPT tarafından sağlanan yapay zeka destekli geri bildirimin etkinliği karşılaştırılmakta ve şu beş değerlendirme ölçütüne odaklanılmaktadır: ölçüte dayalı geri bildirim, iyileştirme talimatlarının netliği, doğruluk, temel özelliklerin önceliklendirilmesi ve destekleyici ton. Veriler, farklı mühendislik disiplinlerindeki yüksek lisans öğrencisilerinden anketler, mülakatlar ve akademik makalenin analizi yoluyla toplanmıştır. Nicel sonuçlar, ChatGPT'nin kullanım kolaylığı ,dilbilgisi ve çeviri konularındaki etkinliğiyle yaygın şekilde takdir edildiğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, korpus araçları alanına özgü ifadeleri ve dilbilgisi kalıplarını tanımlamadaki doğrulukları açısından değerli bulunmuştur. Nitel bulgular, ChatGPT'nin anında ve kişiselleştirilmiş geri bildirim sağlama konusundaki güçlü yönlerini vurgularken, güvenilirlik ve aşırı güven ile ilgili endişeleri de gündeme getirmiştir. Öte yandan, teknik olarak karmaşık olmalarına rağmen, korpus araçları bağımsız öğrenmeyi ve daha derin bir dil farkındalığını teşvik ettikleri için övgü almıştır. Çalışma, her iki geri bildirim yönteminin de kendine özgü avantajlar sunduğu sonucuna varmaktadır: ChatGPT erişilebilirlik ve gerçek zamanlı destek konusunda öne çıkarken, korpus araçları dili eleştirel bir şekilde kullanmayı teşvik etmektedir. EAP yazma öğretiminin en iyi şekilde yürütülebilmesi için, her iki yaklaşımın da eğitmen rehberliğinde entegre edilmesi önerilmektedir. Bu bulgular, teknoloji destekli dil öğrenimi üzerine süregelen tartışmalara katkı sağlamakta ve yeniliği pedagojik titizlikle dengelemek isteyen eğitimcilere pratik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the perceived effects of corpus-based and AI-assisted multidimensional feedback on Engineering students' English for Academic Purposes (EAP) writing performance. Using a mixed-methods approach, the research compares the effectiveness of traditional corpus tools with AI-driven feedback provided by ChatGPT, focusing on five assessment criteria: criterion-based feedback, clarity of improvement instructions, accuracy, prioritization of key features, and supportive tone. Data were collected through surveys, interviews, and the analysis of academic papers from graduate students across various engineering disciplines. Quantitative results revealed that while ChatGPT was widely appreciated for its ease of use, its effectiveness in grammar and translation, corpus tools were valued for their accuracy in identifying domain-specific expressions and grammatical patterns. Qualitative findings highlighted ChatGPT's strength in delivering instant, personalized feedback, but also raised concerns about reliability and over-reliance. In contrast, although technically complex, corpus tools were praised for promoting independent learning and deeper language awareness. The study concludes that both feedback methods offer distinct advantages: ChatGPT excels in accessibility and real-time support, while corpus tools encourage critical engagement with language. For optimal EAP writing instruction, the integration of both approaches, supported by instructor guidance, is recommended. These findings contribute to ongoing discussions on technology-enhanced language learning and provide practical insights for educators aiming to balance innovation with pedagogical rigor.