Pterigoid osteotomuna farklı açılarda gelen kuvvetlerin pterigoid birleşime etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of forces applied at different angles on the pterigoid junction during pterigoid osteotomy by Finite Element Analysis (FEA)
- Tez No: 1021044
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNA UÇKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Le Fort I osteotomisi maksillofasial cerrahide sıklıkla kullanılmakta olup maksillanın istenilen yerde konumlanmasına yardımcı olur. Bu osteotomi sırasında gerçekleştirilen pterigoid osteotomi maksillanın sfenoide bağlı pterigoid plaklardan ayrılmasını içerir. Hiç şüphesiz ki Le Fort I' in en kritik aşaması pterigoidin istenilen şekilde ayrılmasıdır bu aşamada istenilen ayrılma gerçekleşmezse çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu çalışmanın amacı pterigoid osteotomi sırasında osteotoma gelen farklı açılarda çekiç darbelerinin pterigoid birleşim ve çevre yapılardaki etkilerinin incelenmesidir. Analizlerde beş farklı kuvvet yönü (dik, saat 12, 3, 6 ve 9 yönleri) test edilmiş; dik darbe dışında tüm modellerde kuvvet osteotoma göre 20° eğimle uygulanmıştır. Sonlu elemanlar analizi sonuçlarına göre, çekiç darbesinin yönü pterigoid plakta oluşan gerilme dağılımını ve deformasyon karakterini önemli ölçüde etkilemiştir. Dik yönde uygulanan darbe en düşük maksimum stres değerini (10,08 megapascal(MPa)) göstermiştir. 6 yönünde 20° eğimli darbe, daha homojen stres ve deformasyon dağılımı ile kontrollü kırık hattı davranışı oluşturmuştur. Buna karşılık 3 ve 9 yönlerinden gelen darbelerde, stres değerleri sırasıyla 156,59 MPa ve 137,17 MPa olarak bulunmuş, düzensiz stres paternleri gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, pterigoid osteotomi sırasında uygulanan çekiç darbesinin yönünün pterigoid plak üzerindeki mekanik yanıtı belirleyen önemli bir parametre olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, pterigoid osteotomi sırasında kuvvet yönü ve açısının dikkatle planlanması, güvenli ayrılma sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Le Fort I osteotomy is a commonly used procedure in maxillofacial surgery that enables repositioning of the maxilla to the desired location. During this operation, the pterigoid osteotomy involves separating the maxilla from the pterigoid plates of the sphenoid bone. Undoubtedly, one of the most critical stages of the Le Fort I osteotomy is the proper separation of the pterigoid plates; if this separation is incomplete or uncontrolled, various complications may occur. The aim of this study was to investigate the effects of hammer forces applied to the osteotome at different angles during pterigoid osteotomy on the pterigomaxillary junction and surrounding structures. In the analyses, five different force directions (vertical, 12, 3, 6, and 9 o'clock directions) were tested; except for the vertical force, the force was applied to the osteotome with a 20° inclination. According to the finite element analysis results, the direction of the hammer force significantly affected the stress distribution and deformation characteristics of the pterigoid plate. The vertically applied force produced the lowest maximum stress value (10.08 MPa). The force applied at the 6 o'clock direction with a 20° inclination resulted in a more homogeneous stress and deformation distribution and a more controlled fracture pattern. In contrast, forces from the 3 and 9 o'clock directions produced higher stress values (156.59 MPa and 137.17 MPa, respectively) and irregular stress patterns. The findings indicate that the direction of the hammer force during pterigoid osteotomy is a critical parameter determining the mechanical response of the pterigoid plate. Therefore, careful planning of the force direction and angle during pterigoid osteotomy is of great importance to achieve a safe and controlled separation.