Normofonik şan öğrencilerinde tek seans larenks masajı sonrası akustik ses parametreleri ve öz değerlendirme sonuçlarındaki değişimlerin incelenmesi
Investigation of changes in acoustic voice parameters and self-assessment results after a single session of laryngeal massage in normophonic singing students
- Tez No: 1021043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Bozuklukları Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, normofonik şan öğrencilerine uygulanan tek seans larenks masajı sonrası akustik ses paremetreleri ve öz değerlendirme sonuçlarındaki değişimleri incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada ön test-son test modeli kullanılmıştır. Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü'nde öğrenim gören 46 (35 kadın ve 11 erkek) gönüllü şan öğrencisi katılmıştır. Veriler, Türkçe Şan Sesi Handikap İndeksi-10 (TŞSHI-10) ve Praat 6.2.22 yazılımı kullanılarak elde edilen akustik parametreler (temel frekans- F0, Jitter local %, Shimmer local %, harmonik gürültü oranı- HNR, düzleştirilmiş kepstral tepe belirginliği- CPPS, Akustik Ses Kalitesi İndeksi Versiyon-3- AVQIv3, vokal intensite ve vokal aralık) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk normallik testi, bağımlı örneklem t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Bulgular, larenks masajı sonrası TŞSHI-10 puanlarında istatistiksel olarak anlamlı ve büyük etki büyüklüğünde bir azalma meydana geldiğini ortaya koymuştur (p <.001, Cohen's d = 1.119). Ayrıca vokal intensite değerinde küçük etki büyüklüğünde anlamlı bir artış saptanmıştır (p = .045, Cohen's d = 0.290). Temel frekans, Jitter, Shimmer, HNR, CPPS, AVQIv3 ve vokal aralık parametrelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p> .05). Sonuç olarak, tek seans larenks masajı uygulamasının normofonik sese sahip şan öğrencilerinde öznel ses handikabı algısını azalttığı ve ses şiddetini artırdığı belirlenmiştir. Bu bulgular, larenks masajının şan öğrencilerinde bazı öznel ve akustik ses ölçümleri üzerinde sınırlı değişikliklerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bulguların desteklenmesi için kontrollü ve uzun dönem çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate changes in acoustic voice parameters and self-assessment results after a single session of laryngeal massage among normophonic singing students. A pretest-posttest design was used. 46 volunteer singing students (35 female and 11 male) from the Afyon Kocatepe University State Conservatory Performing Arts Department participated in the study. Data were collected using the Turkish Singing Voice Handicap Index-10 (SVHI-10) and acoustic parameters obtained with Praat 6.2.22, including fundamental frequency (F0), Jitter local %, Shimmer local %, harmonics-to-noise ratio (HNR), smoothed cepstral peak prominence (CPPS), Acoustic Voice Quality Index Version-3 (AVQIv3), vocal intensity, and vocal range. Shapiro-Wilk test, paired samples t-test, and Wilcoxon signed-rank test were used for statistical analyses. Results showed a large, statistically significant decrease in SVHI-10 scores after laryngeal massage (p < .001, Cohen's d = 1.119). Additionally, a small but significant increase in vocal intensity was observed (p = .045, Cohen's d = 0.290). No statistically significant differences were found in F0, Jitter, Shimmer, HNR, CPPS, AVQIv3, or vocal range parameters (p > .05). As a result, it was determined that a single session of laryngeal massage reduced the subjective perception of voice handicap and increased voice intensity in normophonic singing students. These findings suggest that laryngeal massage may be associated with limited changes in some subjective and acoustic measures in singing students. Controlled and long-term studies are recommended to support these findings.