Psöriazis hastalarında periodontal durum ve periodontal bulguların pasi skoru ile ilişkisi
Periodontal status in psoriasis patients and relationship between periodontal findings and PASI
- Tez No: 281903
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA KARINCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Psöriazis, sık görülen, kronik, inflamatuvar ve hiperproliperatif bir deri hastalığıdır. Hastalığın tetiklenmesinde ve alevlenmesinde enfeksiyon ajanlarının rol oynadığı bilinmektedir. Periodontal hastalıklar, dental plaktaki mikroorganizmalar tarafından başlatılan, dişeti ve dişleri destekleyen dokuların kronik iltihabi hastalığıdır. Bu çalışmada amaçlanan, kronik enfeksiyon odağı oluşturan periodontal hastalıkların psöriazis üzerindeki rolünün belirlenmesidir.Çalışmaya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniğe başvuran ve klinik olarak psöriazis tanısı almış 76 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak benzer özellikte, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 76 cildiye hastası kontrol grubu olarak alındı. Hastaların muayeneleri Dünya Sağlık Örgütü'nün geliştirdiği CPITN index sistemi ve periodontal sond kullanılarak yapıldı.Psöriazisli hastalar ile kontrol grubu arasında odontal skor, oral hijyen, diş fırçalama sıklığı ve diş ipi kullanımı yönünden istatistiksel olarak fark saptandı. (sırasıyla p=0.01, p=0.001, p=0.01, p=0.05). Psöriazis şiddeti ile odontal hastalık şiddeti arasında fark belirlendi ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.204).Sonuç olarak, yaptığımız çalışmada psöriazis ile periodontal hastalıklar arasında ilişki tespit edilmiş olup, psöriazis şiddeti ve periodontal hastalık şiddeti arasında ilişki bulunamamıştır. Periodontal hastalıkların kronik enfeksiyon odağı ve muhtemelen proinflamatuvar sitokinler üzerinden psöriazisi etkileyebileceğini düşünmekteyiz. Periodontal hastalıkların psöriazis üzerindeki rolünün tam olarak anlaşılabilmesi için daha geniş serilerde çalışma yapılması uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common, chronic, inflammatory and hyperproliferative skin disease. It?s well known that infection agents act role on the exacerbation and triggering of the disease. Periodontal diseases are the chronic inflammatory diseases of dental gum and the tissues surrounding the teeth due to the microorganisms placed on dental plaques. In this study, it was aimed to determine the relation between periodontal diseases that compose chronic infection focus and psoriasis.76 patients that admitted to Inonu University Medical Faculty Dermatology Polyclinic and diagnosed with psoriasis and a control group of 76 patients with similar age, gender and without ant systemic disease were involved in the study. The examinations of the patients were performed by using periodontal probe according to the CPITN index system that was developed by World Health Organization.A statistically significant difference was found between the patients with psoriasis and control group about odontal score, oral hygiene, frequency of tooth brushing and dental floss use (p=0.01, p=0.001, p=0.01, p=0.05 respectively). A difference between the severity of psoriasis and severity of odontal disease was detected but a statistically significance was not detected (p=0.204).As a result, a correlation between psoriasis and periodontal diseases was detected while there was not a relation between the severity of psoriasis and the severity of periodontal disease in our study. We think that periodontal diseases can affect psoriasis through chronic infection focuses and probably the proinflammatory cytokines. Further studies on larger series would be useful in order to understand the exact role of periodontal diseases on psoriasis.